IPB

( | )

4 V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Barszcz czy grzybowa?, co, gdzie :)
V
kociak
10.12.2009, 22:17

Guru na forum

Zarejestrowana
1,013
1-10 08
Kraków
980

agawko - to nie jest takie proste........
wg moich ustale? ( rodzina i znajomi ) to w?a?nie na po?udniu króluje barszcz z uszkami ( uszka koniecznie z suszonych prawdziwków ew. podgrzybkow )mniam, mniam, mniam
a centrum - to zupka grzybowa.........
Go to the top of the page

+Quote Post
agawa
10.12.2009, 22:22

Guru na forum

Wspiera forum
3,842
15-10 08
Warszawa
1,131

Oczywi?cie, ?e jedynie z prawdziwych i suszonych (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ale akurat ja nie mam ?adnych korzeni po?udniowych - ino sentyment nabyty (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) A wszyscy 'moi' tylko barszcz i barszcz... To jak to t?umaczy??
By?oby prosto, gdyby u?o?y?o si? tak: na pó?nocy rybna, w centrum barszcz, a na po?udniu grzybowa. Logiczne (IMG:style_emoticons/default/tongue2.gif)

--------------------
.....wszystko mija....nawet najd?u?sza ?mija....

+Quote Post
BeataM
10.12.2009, 22:24

Guru na forum

Wspiera forum
1,966
20-11 07
Gorzów Wlkp.
166
Numer GG: 10855638

hm... moja Mama jest z lubelskiego, okolice Krasnegostawu, chocia? wojna rodzin? mocno rzuca?a po Polsce - z domu wynios?am w?a?nie barszcz i pierogi z kapust? i grzybami, by?y te? kluski z makiem.
Natomiast Te?ciowa jest z Poznania i to w?a?nie u niej ta zupa rybna z piernikiem (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , ale! Te?ciowa mia?a Siostr?, która t? zupe rybn? gotowa?a na bia?o ze ?mietan? i pietruszk? (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) , wi?c chyba jednak kwestia smaku tu odegra?a rol?.
Z kolei ja s?ysz?am, ?e grzybowa to u górali nr 1, czyli na po?udniu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
not yet :)
PUDE?KO NICO?CI :)
PUDE?KO NICO?CI

+Quote Post
agawa
10.12.2009, 22:34

Guru na forum

Wspiera forum
3,842
15-10 08
Warszawa
1,131

te kluski mnie intryguj?... opowie?? rodzinna niesie, ?e mój pradziadek przyw?drowa? do Polski, w okolice warszaway z Niemiec. Pami?ta? jedynie, ?e u niego w domu rodzinnym w Wigil? jadano kluski z makiem... Gdy sobie ?on? tutaj wybra?, to ona nie zna?a takowego smaku (a z centralnej Polski pochodzi?a) i moja babcia opowiada?a, ?e pami?ta, jak jej ojciec nad garami sta? i smaku szuka? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Innych 'smaków' nie przyniós?; czyli z Niemiec trafi?a do mnie ta potrawa... ?
A do ciebie?

--------------------

+Quote Post
Gra?yna1
10.12.2009, 22:41

Guru na forum

Zarejestrowana
1,536
5-11 07
Warszawa
29

Ja pochodz? z centralnej Polski - u nas obowi?zkowo zupa grzybowa , pierogi z kapust? i grzybami , karp sma?ony i w galarecie , ryba po grecku, kluski-?azanki z makiem , groch z kapust? , kilka rodzaji ?ledzi, kompot z suszu , makowiec. No i ja nie potrafi? robi? na Wigili? ma?o - a przecie? jeste?my tylko we dwoje z m??em , tak wi?c to co si? da zaraz po Wigili w?druje do zamra?arki.
Taki zestaw wigilijny by? w moim rodzinnym domu " od zawsze" - jest wi?c i u mnie.

+Quote Post
BeataM
10.12.2009, 22:44

Guru na forum

Wspiera forum
1,966
20-11 07
Gorzów Wlkp.
166
Numer GG: 10855638

Babcia ju? nie ?yje... pochodzi?a z Warszawy, jak wysz?a za m?? to zamieszkali w Piaskach Szlacheckich w lubelskiem, bo Dziadek prowadzi? tam do 1939r. Pa?stwowe Stado Ogierów w Bia?ce. http://www.bialka.arabians.pl/
Nie wiem czy mama b?dzie co? kojarzy?a... popytam (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
not yet :)
PUDE?KO NICO?CI :)
PUDE?KO NICO?CI

+Quote Post
mag_dag
10.12.2009, 22:45

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
5,371
6-11 07
Sosnowiec
49

u mnie te? s? kluski z makiem, ale nie wiem sk?d si? wzi??y i nie mam kogo zapyta? ...
ale kawa?ek rodziny ze strony taty mojego (a w?a?ciwie jego mamy) mia? letko po niemiecku brzmi?ce nazwisko
ale rodzice taty to mieszkali do wojny w Wawie na Ogrodowej , a po wojnie wyl?dowali w Zag??biu

--------------------
Gdyby mi co? przysz?o do g?owy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)
akcja dla Alicji zako?czona sukcesem!!! - kliknij tutaj !

---><---

+Quote Post
agawa
10.12.2009, 22:45

Guru na forum

Wspiera forum
3,842
15-10 08
Warszawa
1,131

Gra?ynko - a sk?d pochodz? twoi rodzice i dziadkowie?
Mag - tak sobie dumam: zag??bie kojarzy mi si? z wp?ywami niemieckimi... ale je?li twoja rodzina pojawi?a si? tam dopiero po wojnie.... czyli musieli si? 'naumie?' klusek w wa-wie?

--------------------

+Quote Post
agawa
10.12.2009, 22:56

Guru na forum

Wspiera forum
3,842
15-10 08
Warszawa
1,131

Sma?ony karp wyrasta w moich rankingach na namber ?an - je?li chodzi o zasi?g ogólnopolski (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
*
A wiecie, ?e w zasadzie karpia jada si? wy??cznie w Polsce?

--------------------

+Quote Post
elkka
10.12.2009, 23:25

Guru na forum

Wspiera forum
1,491
6-11 07
W-wa,Braunschweig
34
Numer GG: 560533

u mnie w domu mojego dziecinstwa bylo zawsze skromnie i uroczyscie....
kartofle ze sledziem i do tego kisiel zurawinowy
iiii ciasta rozne rozniste i wszyelkie slodkosci...
Od Tesciowej nauczylam sie robic kluski z makiem (podobno zeby pieniadze byly)
Kiedys wariowalam z tymi potrawami i wymyslalam a dzis zostaje tylko przy tym co lubimy....
tak zostaly
-pierogi z kapusta i grzybami
- pieczione kartofelki ze sledzikiem w smietanie lub w oleju
- kompot z suszu
- kluski z makiem
- karp smarzony z cwikla
no i oczywiscie ciasta i inne smakolyki....

potem jakies tam prezenty i PASTERKA - to mi sie najbardziej utrwalilo !

+Quote Post
Gra?yna1
11.12.2009, 7:39

Guru na forum

Zarejestrowana
1,536
5-11 07
Warszawa
29

Agawa - moi dziadkowie ze strony taty pochodz? z kieleckiego a ze strony mamy z Radomia. Tak wi?c centralna Polska.

+Quote Post
Agaba190
11.12.2009, 8:00

Expert na forum

Zarejestrowana
544
8-11 07
k/Warszawy
87

U mnie te? kluski z makiem, a moi dziadkowie z obu stron i pradziadkowie te?, pochodz? z centralnej Polski.
Grazynko u Ciebie tak jak u mnie. Fura jedzenia i pó?niej wszystko do lodówki a lbo do zamra?arki.

Zapomnia?ysmy o najwazniejszym. OP?ATEK.

+Quote Post
luska
11.12.2009, 8:36

Guru na forum

Wspiera forum
2,229
5-11 07
Gdynia
18
Numer GG: 9006789

WIGILIJNE ?LI?YKI WILE?SKIE
Ciasto
12 dag m?ki
5 dag mas?a
1 ?y?ka cukru pudru
1 ?ó?tko
1 ?y?ka kwa?nej ?mietany
Masa makowa
30 dag maku
1 litr przegotowanego mleka
3 ?y?ki mas?a
1 szklanka miodu
10 dag migda?ów i orzechów w?oskich
5 dag orzechów laskowych
4 ?y?ki rodzynków
1/2 szklanki cukru
3 ?ó?tka
1 laska wanilii
olejek rumowy

Posieka? mas?o z m?k?, doda? ?ó?tko, ?mietan?, cukier. Zagnie?? ciasto, zawin?? w foli? i pozostawi? w lodówce.
Mak umy?, os?czy?, zala? wrz?cym mlekiem i gotowa? na ma?ym ogniu oko?o 40 minut.
Ponownie os?czy? i trzykrotnie przepu?ci? przez maszynk?.
W rondlu stopi? mas?o z miodem, w?o?y? posiekane orzechy, obrane ze skórki migda?y, doda? mak, olejek rumowy, wymiesza? i zestawi? z ognia.
Utrze? ?ó?tka z cukrem, wymiesza? z ostudzonym makiem.
Ciasto wyj?? z lodówki, rozwa?kowa?, u?o?y? na brytfannie dobrze wysmarowanej t?uszczem i ponacina? rade?kiem d?ugie w±skie ciasteczka.
Upiec na z?oty kolor, po?ama? wed?ug naci?tych linii.
Mas? makow? w?o?y? do szklanej salaterki i przyozdobi? upieczonymi ?li?ykami.

--------------------
Ciesz si?
drobnymi rzeczami,
gdy? pewnego dnia
mo?esz odkryc,
?e by?y one wielkie.

+Quote Post
lulu
11.12.2009, 10:01

Guru na forum

Wspiera forum
2,498
7-02 08
pomorskie
327
Numer GG: 16291098

To mi przypomina "?ama?ce". Mak troszk? podobnie (sparzony, zmielony, dodane orzechy i miód) przygotowany i do tego kupna "Maca" po?amana.

+Quote Post
wiki123
11.12.2009, 11:40

wykazuj?cy aktywno?? na forum

Zarejestrowana
37
23-10 09
Centrum kraju
1,747

Ja na Wigili? podpodaje .Kapusta z grochem,karp w galarecie i smazony,kluski z makiem, barszcz czerwony z uszkami ,ryba po japo?sku [podobne co? do ryby po grecku] kompot z suszu ,jag?y [niejest to zabardzo smaczne ale odrobinas nikomu niezaszkodzi] i op?atek.

+Quote Post
lulu
11.12.2009, 11:52

Guru na forum

Wspiera forum
2,498
7-02 08
pomorskie
327
Numer GG: 16291098

A co to te jag?y?

+Quote Post
madzia 61
11.12.2009, 12:15

Guru na forum

Wspiera forum
2,385
11-12 07
centrum
209

U mnie na wigilii podaje sie :
Sledzie w oleju
sledzie po kaszubsku
karpia smazonego obowiazkowo do niego chrzan
karpia w galarecie na slodko
barszcyk czerwony gotowany na wywarze z grzybow z uszkami
rybe po grecku
kompot z suszu
ciasta :piernik,strucle z makiem,babke drozdzowa
zdarzylo sie ze byly tez lazanki z makiem oraz salatka jarzynowa ale te potrawy nie przyjely sie jakos u nas w domku. Na wigilii mojego dziecinstwa babcia smazyla przepyszne racuszki ze skorka pomaranczowa- wlasnorecznie przygotowana /tego zapachu i smaku nigdy nie zapomne / (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) .

--------------------

Nigdy nie rezygnuj z marzen.Kieruj sie znakami-PAULO COELHO

+Quote Post
Agaba190
11.12.2009, 12:23

Expert na forum

Zarejestrowana
544
8-11 07
k/Warszawy
87

Jag?y to kasza jaglana. Mo?na ja podawa? w?a?ciwie ze wszystkim. Ale u moich znajomych na Wigilii podaj? same (brrrrr mnie nie smakuje)

+Quote Post
Ajaka
11.12.2009, 13:51

Guru na forum

Wspiera forum
2,126
6-11 07
mazowieckie
41
Numer GG: 4306037

U mnie to co u Gra?yny1...kropka w kropk?.. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
...ale co? co pami?tam z wczesnego dzieci?stwa to by?y ?ledzie z beczki z cebulk? zalewane lekko ciep?? wod? czym? doprawion?....do tego ziemniaki.....Babcia stawia?a nam wnuczkom mich? z tymi ?ledziami na niskim stoliku...ka?da wnuczka/ bo by?y same dziewczynki (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) / mia?a ?y?k? i widelec i jad?y?my z jednej miski.....Bo?e, jak my si? k?óci?y?my o t? wod?....by?a pyszna!!!...Moja mama wiele razy próbowa?a zrobi? dla mnie takie ?ledzie, ale to ju? nie by? ten smak niestety....sama tez nie umiem....ale ?linka mi leci na sam? my?l o nich.....Pami?tam te? ze babcia robi?a dla dzieci tak? legumin? z komosy...wygl?da?o to to jak rozdrobniony szpinak, by?o s?odkie, z orzechami i rodzynkami i pachnia?o tak ?e w ca?ym domu by?o czu?.....

--------------------
"Jeszcze nigdy tak nie by?o, ?eby jako? nie by?o" ..... Szwejk

+Quote Post
Dakota
11.12.2009, 15:27

Guru na forum

Zarejestrowana
909
10-11 07
Niemcy
118

Moja wigilia.... to taki mix wigilijny,..... bo i ja sama po trosze
takim mixem jestem... (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
..... moja mama .... lodzianka,.... ojciec..... okolice Warszawy...,
ja..... urodzona i wychowana w Wa-wie i na wybrzezu,...obecnie za zachodnia miedza...
Dlatego i moja wigilia jest lekko pomieszana...
> barszcz czerwony na wywarze grzybowym z uszkami / tradycja z dziecinstwa /, ale dodatkowo
zupa rybna /przejata od chrzestnej z poznanskiego/
>karp smarzony, pstrag z rusztu- przejety od niemieckich przyjaciol
>obowiazkowo sledz w oleju zakrapiany cytryna
>pierogi / ruskie, z kapusta i grzybami/, paszteciki z kapusta i grzybami
>kompot z suszu....pycha
> od dwoch lat robie kutie / bywala na stole wigilijnym w dziecinstwie.... spadek po prababci Rosjance/...
....... niestety w domu nie nauczylam sie przygotowywac tej potrawy.... ale dwa lata temu dostalam
przepis od naszej Ani 07.... i umiem....smakuje tak samo jak przed laty

----------------------------
Poza tym przejelam kilka zwyczajow niemieckich / nie dotyczacych konkretnie wigilii, ale odnoszacych
sie do okresu swiatecznego....tj:

>adwentowy wieniec / Adwentskranz /...... choinkowy wieniec z czterema swiecami, symbolizujacymi
kolejne niedziele adwentu...... w kazda adwentowa niedziele zapala sie kolejna swiece....... ostatnia
przypada na ostatnia niedziele przed wigilia

>kalendarz adwentowy / Adwentskalendar /...... zwyczaj dla dzieci..... i nie tylko....... kalendarz ten, to
swiateczny obrazek z malymi okienkami / ponumerowanymi od 1 do 24 / .....codziennie, poczawszy
od 1 do 24 grudnia,....otwiera sie kolejne okienko i zjada ukryta w nim czekoladke /..... kalendarze
wystepuja w roznych wariantach.... moga to byc np. ponumerowane paczuszki z niespodzianka w srodku,
ktore dyndaja sobie na lince pod sufitem....... chodzi o oczekiwanie i przyjemne odliczanie dni do
nadchodzacych swiat...

--------------------

+Quote Post

4 V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

: · ·

· · ·

: 3.04.2020 - 4:52