IPB

( | )

> Zasady

Pami?tajcie o zasadach.
Znajdziecie je wszystkie klikaj?c na link:

http://www.amazonki.net/noweforum/index.php?showtopic=92

Najwa?niejsze:
-przed zadaniem pytania sprawdzi? w archiwum czy temat nie by? ju? poruszany. Do tego s?u?y funkcja Szukaj.
-postaraj si? wybra? odpowiedni dzia? do tre?ci postu
-
nazwy tematów nieodpowiadaj?ce tre?ci w nich zawartych b?d? zmieniane.
-
Posty piszemy w sposób przemy?lany - to nie jest chat i macie czas na sformu?owanie czytelnej wypowiedzi. Staramy si? pisa? po polsku. Je?li co? chcemy doda?, a nie ma jeszcze do naszego posta komentarza innego u?ytkownika, u?ywamy opcji EDYTUJ

Dzi?kuje bardzo za uszanowanie zasad.

Klikaj?c na poni?szy link znajdziecie archiwalne tematy z dzia?u:LECZENIE

http://www.amazonki.net/forum1/index.php?board=4.0

3 V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Inhibitory aromatazy-tylko przy zmianach meta?
V
Tomasz.
18.02.2010, 18:47

wykazuj?cy aktywno?? na forum

Zarejestrowana
92
8-11 07
89

Nic o tym nie by?o w mediach, a dzi? ?ona u onkologa dowiedzia?a si?, ?e anastrozol który bra?a i po którym dobrze si? czu?a jest przepisyane na dzi? tylko w przypadku leczenia zmian o charakterze meta, lub gdy choroba jest rozsiana od pocz?tku rozpoznania. Jest Wam co? wiadome w tym temacie??
Szkopu? w tym, ?e po Tamoxyfenie ?ona czuje si? du?o gorzej ni? po Egistrolu, który mia?a przepisywany.
Go to the top of the page

+Quote Post
Reklama
18.02.2010, 18:47
#

Quote Post
BeataM
18.02.2010, 19:43

Guru na forum

Wspiera forum
1,966
20-11 07
Gorzów Wlkp.
166
Numer GG: 10855638

Tomasz, ja nic nie wiem o tej nowej regulacji, ale je?eli faktycznie tak jest, to mo?e lekarz zmieni ?onie Arimidex na Aromek? ja te? bra?am Tamoksyfen po którym czu?am si? ?le i lekarz od pó? roku przepisuje mi Aromek w?a?nie.

--------------------
not yet :)
PUDE?KO NICO?CI :)
PUDE?KO NICO?CI

+Quote Post
lulu
18.02.2010, 19:55

Guru na forum

Wspiera forum
2,498
7-02 08
pomorskie
327
Numer GG: 16291098

A to co? nowego, ja bior? Egistrozol i jak mi zabraknie to ratuj? si? recept? od lekarza rodzinnego. W tym miesi?cu w?a?nie tak zrobi?am, bo wizyt? u onkologa mam pod koniec miesi?ca. Nie by?o ?adnych problemów z recept?.

+Quote Post
Tomasz.
18.02.2010, 20:16

Zarejestrowana
92
8-11 07
89

CYTAT(BeataM @ 18.02.2010, 19:43) *
Tomasz, ja nic nie wiem o tej nowej regulacji, ale je?eli faktycznie tak jest, to mo?e lekarz zmieni ?onie Arimidex na Aromek? ja te? bra?am Tamoksyfen po którym czu?am si? ?le i lekarz od pó? roku przepisuje mi Aromek w?a?nie.

Szkopu? w tym, ?e (wg. Medycyny Praktycznej (ale nie tylko, dane z www.doz.pl te?) ?wiadcz?, ?e Aromek jako letrozol jest jeszcze DRO?SZY od anastrozolu (Cena 100% Aromek 373 z?, Egistrol 199 z?). Zatem nie wydaje si? logiczne, aby lekarz przepisa? lek dro?szy, gdy nie moze (pono?) przepisa? ta?szego. Zw?aszcza, ?e po tym ta?szym Egistrolu ?ona wróci?a do pracy, ma stabilniejszy nastrój i ju? ciut zmniejszone antydepresanty.
?ona ma ?ylaki i jest problem z krzepliwo?ci?, a tamoxyfet to nasila. Na stronacm Medycyny Praktycznej nie widzia?em zmiany w refundacji inhibitorów aromatazy, zw?aszcza, ?e ?ona by?a leczona ponad 1,5 roku w?a?nie Tamoxyfenem, a jest po wywaleniu "podwozia" czyli Egistrol jej si? nale?y. A te leki bra? musi z uwagi na wyj?tkow?, bo 100% receptorowo?? komórek raka i to zarówno dla ER+, jak i PGR+- co opisa?em przed laty w swoim w?tku.

Mo?e z okolic W-wy jest jaka? z Was, której chwilowo zbywa Egistrol, lub si? po tym leku ?le czuje i nie moze go bra?? ?ona by po niego podjecha?a.

+Quote Post
Katty
18.02.2010, 20:17

Guru na forum

Zarejestrowana
758
5-11 07
Warszawa
17

Nie wiem od czego to zale?y, ?e jednemu ka?? ?yka? Tamoksifen a innemu Egistrol czy tam jeszcze inne ........tyle tego jest.......
Ja mia?am np. ?yka? Aromek, który jest w?a?nie inhibitorem aromatazy i jak mówi?am swojej onkolog, ?e si? ?le czuj? i nie mog? po nim chodzi?, to twierdzi?a, ?e to nie od niego. Nie chcia?a mi zmieni? na ?aden inny. Tak wi?c zdesperowana, sama go odstawi?am i jednak pomog?o. Nogi przesta?y bole?, wszystko wróci?o jak dawniej, no mo?e nie zupe?nie bo jednak pó?toraroczne za?ywanie ?wi?stwa swoje zrobi?o ale naprawde....... Po co to tru? cz?owieka?
Moim zdaniem takie profilaktyczne leczenie i zatruwanie organizmu to bez sensu jest. Inaczej jak trzeba bo przerzuty czy tym podobne. Gdyby mnie osobi?cie, jeszcze raz dok?adnie to samo spotka?o, tfu tfu tfu na psa urok, to moje leczenie ograniczy?oby si? tylko i wy??cznie do operacji wyci?cia nowotworu czyli mastektomi. Kropka.
P.S.
Wszystkie dolegliwo?ci, które teraz mam i w konsekwencji jak wygladam, zawdzi?czam "zbawiennej" chemioterapii i Aromekowi. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

--------------------

+Quote Post
Tomasz.
18.02.2010, 20:28

Zarejestrowana
92
8-11 07
89

CYTAT(Katty @ 18.02.2010, 20:17) *
[i][b][color="#FF0000"]Moim zdaniem takie profilaktyczne leczenie i zatruwanie organizmu to bez sensu jest.

By? mo?e i tak jest. Jednak to choroba absolutnie nie uznaj?ca kompromisów i ?wiadomie zrezygnowa? z leczenia wbrew zaleceniom lekarza....
Odpowiedzialna sprawa.

Kolegi zona, któr? te? dopad?o to choróbsko bra?a 2 lata Tamoxyfen, 3 lata Aromek i po 5 latach werdykt LEKARZA: Jest pani zdrowa.!
Za 3 missi?ce puchni?cie brzucha, USG, zmiany merta w w?trobie. Pó? roku i po pogrzebie. Te? by?a Danka, jak moja ?ona. Kumpel nie trze?wieje od tego czasu i chyba si? zapije na ?mier?. Wcale to nie oznacza, ?e kontynuacja leczenia Danki by zapobieg?a tragedii. Ale na pewno po?y?aby d?u?ej.

I gdzie? w prasie fachowej czyt??em, ?e inhibitory aromatazy s? bezwzg?dnie wskazane (zamiast tamoxyfenu) przy dodatnich HER2+. U zony HER-y by?y na szcz??cie ujemne. Mo?e tu tkwi przyczyna????

+Quote Post
Al_la
18.02.2010, 20:33

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
7,453
26-06 07
k/Warszawy
7
Numer GG: 9520233

Tomasz, pi?knie dzi?kujemy za wsparcie. Tego nam by?o trzeba (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif)

--------------------
W najgorszych chwilach mego ?ycia zawsze mog?em liczy? na przyjació?.
Odt?d wiem, ?e pierwsz? rzecz?, jak? nale?y zrobi?, to poprosi? o pomoc
.

Paulo Coelho

+Quote Post
Katty
18.02.2010, 21:04

Guru na forum

Zarejestrowana
758
5-11 07
Warszawa
17

No widzisz Ala, z tego co opisa?a?, to tylko mnie utwierdzi?a? w tym, ?e co ma byc to b?dzie, bez wzgledu, czy si? ?yka czy nie.
Ale to s? takie tylko moje subiektywne odczucia, ja tak to rozumiem i tak to sobie wbi?am do g?owy i tak jest i dobrze mi z tym. ?a?uj? tylko ?e zawsze m?dry Polak po szkodzie.

--------------------

+Quote Post
Halka
18.02.2010, 22:01

Expert na forum

Zarejestrowana
515
13-11 07
Warszawa
145

Kurcz?, co? nie zrozumia?am. Czy Wasze wypowiedzi, zw?aszcza Tomasza, oznaczaj?, ?e ja - przy dodatnich ER i PGR (oba na 80%), ale Her2 - 1, czyli oboj?tny nie powinnam bra? Arimidexu? Bra?am prawie 3 lata tamoksyfen, przez który najprawdopdobniej musia?am usun?? dó?, zmieniony zosta? na Arimidex, a teraz czytam, ?e powinnam bra? raczej Egistrozol???? Wyja?nijcie mi prosz?, bo ju? mi ci?nienie skoczy?o. Ja my?la?am, ?e w?a?ciwie to wszystko to ma celu stopowanie estrogenów, ale widz?, ?e ka?dy z tych preparatów oddzia?ywuje na co? innego?

+Quote Post
lulu
18.02.2010, 22:09

Guru na forum

Wspiera forum
2,498
7-02 08
pomorskie
327
Numer GG: 16291098

Halka nie masz czego si? denerwowa?, Tamoksifen by? uzasadniony. Ja te? mia?am najpierw Tamoksifen ale moje endometrium szala?o to onka zmieni?a na Egistrozol i dalej by?o tak samo wi?c usun??am dó?. Ka?da troszk? inaczej reaguje na leki. S? takie co bior? tamoks. i toleruj? go.

+Quote Post
BeataM
18.02.2010, 22:28

Guru na forum

Wspiera forum
1,966
20-11 07
Gorzów Wlkp.
166
Numer GG: 10855638

tia... ka?da z nas jest inna i inaczej reaguje na leki. Katty ?le wspomina Aromek, a ja jestem zadowolona, bo zdecydowanie lepiej si? po nim czuj? ni? po Tamoksyfie... pytanie: a jak bym si? czu?a po Egistrozolu?
ciekawe, ciekawe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Je?eli chodzi o Aromek, to ja nie mam zadnych problemów podobnych do tych, o których napisa?a Katty.

A przyk?ad ?ony kolegi, który poda? Tomasz jest tylko dowodem na to, ?e stale musimy by? czujne i sta? na warcie!

--------------------
not yet :)
PUDE?KO NICO?CI :)
PUDE?KO NICO?CI

+Quote Post
Tomasz.
19.02.2010, 8:03

Zarejestrowana
92
8-11 07
89

CYTAT(Halka @ 18.02.2010, 22:01) *
Kurcz?, co? nie zrozumia?am. Czy Wasze wypowiedzi, zw?aszcza Tomasza, oznaczaj?, ?e ja - przy dodatnich ER i PGR (oba na 80%), ale Her2 - 1, czyli oboj?tny nie powinnam bra? Arimidexu? Bra?am prawie 3 lata tamoksyfen, przez który najprawdopdobniej musia?am usun?? dó?, zmieniony zosta? na Arimidex, a teraz czytam, ?e powinnam bra? raczej Egistrozol???? Wyja?nijcie mi prosz?, bo ju? mi ci?nienie skoczy?o. Ja my?la?am, ?e w?a?ciwie to wszystko to ma celu stopowanie estrogenów, ale widz?, ?e ka?dy z tych preparatów oddzia?ywuje na co? innego?

Jeste? w sytuacji podobnej jak moja ?ona, z tym, ?e receptorowo?? masz troch? ni?sz? (nie wybitn?). I te? masz HER2 minus. I z tego co ja si? naczyta?em to jest to sprawdzony schemat leczenia 2-3 lata Tamoxyfen (ew. krócej gdy jest z?a tolerancja) i zamiana na wskazany przez onkologa inhibitor aromatazy. Czy (w razie usuni?cia do?u i biologiczniej menopauzy) inhibitor aromatazy zaraz po operacji. (Danie z Medycyny Praktycznej). Lekarka onkolog stwierdzi?a, ?e w badaniach NFZ nad refundacj? leków "inhibitory aromatazy by?y za cz?sto przepisywane".

Ja nie kapuj? jak mo?na zmieni? sprawdzony w skali ?wiatowej, uznany, dobrze dzia?ajacy, uznany, skuteczny schemat leczenia, na dodatwek dobrze tolerowany przez pacjenk? na taki, w którym chora gorzej si? czuje i ma du?e ryzyko zakrzepów z powodu choroby ?y??

+Quote Post
Tomasz.
19.02.2010, 8:32

Zarejestrowana
92
8-11 07
89

CYTAT(BeataM @ 18.02.2010, 22:28) *
A przyk?ad ?ony kolegi, który poda? Tomasz jest tylko dowodem na to, ?e stale musimy by? czujne i sta? na warcie!

To przyk?ad niestety niespodziewanie tragiczny, ale nie mozna tak patrze?, ?e zaraz i "mnie to spotka". U ?ony, poza osteeoporoz? nie dzieje si? nic. Na szcz?cie. Mimo tego co j? spotka?o na samym wst?pie, po rozpoznaniu tego dziadostwa.

Jednak trzeba wiedzie? o chorobie jak najwi?cej bo to daje szans? na dialog z lekarzem odno?nie form leczenia, a mam przyk?ad matki mojej bratowej (te? z tym dzidostwem i licznymi zmianami meta w ko?ciach) ?e trzeba by?o ostro ZA??DA? Bonefosu, a lekarz w tym momencie: "Tak??, to macjentka ma zmiany osteolityczne w ko?ciach?? Sprwdz?... No faktycznie, s? liczne zmiany. Skoro pani ??da to pani Bonefos przepisz?".

To s? wszystko FAKTY z zycia wzi?te.

+Quote Post
Emi
19.02.2010, 9:42

Wspiera forum
120
7-11 07
Warszawa
76

Ja wczoraj te? by?am u onkologa i niestety nie dosta?am recepty z literk? P na arymidex.
Pani doktor powiedzia?a ?e NFZ refunduje lek je?eli pacjentka dosta?a go po dwóch - trzech latach leczenia tamoksyfenem , a u mnie to by?o po czterech miesi?cach. Teraz lekarz musi wyst?pi? do NFZ z pismem uzasadniaj?c konieczno?? za?ywania przeze mnie tego leku i mam dowiedzie? si? za cztery tygodnie jaka jest decyzja

+Quote Post
Halka
19.02.2010, 11:36

Expert na forum

Zarejestrowana
515
13-11 07
Warszawa
145

LULU - jeste? jak zwykle szybka i niezawodna! Ja ju? my?la?am, ?e i w moim przypadku co? jest ?le i powinnam dostawa? inny lek, np. Egistrozol. Zrozumia?am bowiem, ?e przy k?opotach z podwoziem (jak to ?adnie i technicznie uj?? Tomasz) w?a?nie Egistrozol powinien by? stosowany ze wzgl?du na jakie? inne w?a?ciwo?ci ni? Arimidex. Ale z Waszych wypowiedzi (Lulu i Tomasza - dzi?ki za odpowiedzi) wynika, ?e to dalej chodzi o szeroko uj?te inhibitory aromatazy i mój arimidex spokojnie mam bra? dalej (i uwaga: kontrolowa? ko?ci i w?trob?!). Dzisiaj by?am na rutynowej kontroli i zapyta?am lekarza prowadz?cego. Potwierdzi?, ?e aktualnie na ?wiecie po 2-3 latach niezb?dnego tamoksyfenu (który ma inne spectrum ni? aromataza i jest lekiem pierwszego rzutu) stosuje si?, zw?aszcza u pa? z k?opotami z endometrium b?d? uk?adem kr??enia (zakrzepica) pochodne aromatazy, czyli w moim przypadku arimidex (wykupi?am od razu w aptece przy CO bez problemu). Tym niemniej raz zasiane w?tpliwo?ci pobudzi?y ciekawo?? i prosi?abym Was, bior?cych inne leki ni? arimidex czy tamoksyfen, o informacj?, czy jest jaka? ró?nica w dzia?aniu tych innych (chodzi o spectrum, czyli oddzia?ywanie na ten czy inny obszar bardziej), czy te? to wszystko w?a?ciwie jedno i to samo, tylko skutki uboczne mniej uci??liwe (a to ju? inna innszo??). Napiszcie, prosz?, bo nie mog? znale?? takiej informacji w necie, a nie ma lepszej informacji, ni? zdobyta od pacjentów (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

+Quote Post
danka58
19.02.2010, 12:18

Guru na forum

Wspiera forum
801
7-11 07
wielkoposka
71

Ja po 3 latach brania tamoksifenu , od lutego bior? arimidex. Na razie ?adnych sensacji nie widz?.

--------------------
W ?yciu pi?kne s? tylko chwile i dla tych chwil warto ?y?.

+Quote Post
Agaba190
19.02.2010, 13:43

Expert na forum

Zarejestrowana
544
8-11 07
k/Warszawy
87

Po 5 latach Tamoksifenu dostaj? Mamostrol (anastrazolum). W opisie tego leku podaj?:

Wskazania: Leczenie zaawansowanego raka sutka u kobiet po menopauzie. Leczenie uzupe?niaj?ce wczesnego raka sutka u kobiet po menopauzie, u których stwierdzono w nowotworze obecno?? receptorów estrogenowych.

Mia?am receptory i estr. i prog. w 100% komórek raka oraz Her 2 -. Zmian meta na razie u mnie brak. I oby tak zosta?o.

Recepty dostaj? z literk? P. Tzn. dostawa?am, bo to by?o w grudniu. Teraz w marcu mam kontrol?. I lekarz da now? recept?. Czy?bym ju? mia?a mie? pe?nop?atn??

Nie bardzo wiem jakie w?tpliwo?ci ma Tomasz. O p?atno?ci czy o sens brania leku.

+Quote Post
Tomasz.
19.02.2010, 14:53

Zarejestrowana
92
8-11 07
89

CYTAT(Agaba190 @ 19.02.2010, 13:43) *
Po 5 latach Tamoksifenu dostaj? Mamostrol (anastrazolum). W opisie tego leku podaj?:

Wskazania: Leczenie zaawansowanego raka sutka u kobiet po menopauzie. Leczenie uzupe?niaj?ce wczesnego raka sutka u kobiet po menopauzie, u których stwierdzono w nowotworze obecno?? receptorów estrogenowych.

Mia?am receptory i estr. i prog. w 100% komórek raka oraz Her 2 -. Zmian meta na razie u mnie brak. I oby tak zosta?o.

Recepty dostaj? z literk? P. Tzn. dostawa?am, bo to by?o w grudniu. Teraz w marcu mam kontrol?. I lekarz da now? recept?. Czy?bym ju? mia?a mie? pe?nop?atn??

Nie bardzo wiem jakie w?tpliwo?ci ma Tomasz. O p?atno?ci czy o sens brania leku.

Dost?pne w necie wytyczne odno?nie leczenia hormonozale?nego raka inwazyjnego zak?adaj? 5 letni okres leczenia uzupe?niaj?cego, z czego cz??? tamoxyfenem a cz??? inhibitorami aromatazy, z uwagi na wyczerpuj?c? si? skuteczno?? tamoxyfenu po d?u?szym czasie stosowania. I do grudnia ub. roku, do poprzedniej wizyty u onkolofga z moj? ?on? tak by?o. Z tym, ?e zamiana na Egistrol by?a wcze?niej u zony z uwagi na z?e samopczucie, bóle g?owy, i ch?? powrotu do pracy. I po Egistrolu czu?a si? dobrze, co ciekawe to wary i uderzenia gor?ca by?y mniejsze ni? po tamoxyfenie, cho? (teoretycznie) powinno by? odwrotnie.

Na recept? pe?nop?atn? Egistrolu nie kupimy. Za? czy jest sens brania tamoxyfenu gdy po dwóch latach leczenia jego skuteczno?? ewidetnie spada a s? wyra?ne objawy uboczne i z?a tolerancja? Je?li si? nie uda zdoby?tego Egistrolu (czy zamiennika) to dylemat pozostanie.

+Quote Post
Agaba190
19.02.2010, 18:49

Expert na forum

Zarejestrowana
544
8-11 07
k/Warszawy
87

Tzn. rozumiem, ?e by?am ?le leczona (wed?ug dzisiejszej wiedzy). Bo za d?ugo dostawa?am Tamoks. Ale to ju? si? sta?o. Pami?tam, ?e wtedy 6 lat temu, je?eli lekarz zleca? Tamoks to na 5 lat. Wtedy twierdzono, ?e po 5 latach Tamoks ju? nie za bardzo dzia?a. I takie artyku?y w necie by?y (sama je czyta?am).
Dalej nie wiem dlaczego lekarz nie mo?e przepisa? innego leku ni? Tamoks, je?eli jest on ?le tolerowany.
Na pocz?tku swojej choroby chodzi?am na rehabilitacj? i niektóre Panie od razu po operacji dostawa?y Arimidex.
Nawet mia?am pretensje do swojego lekarza, ?e mi da? Tamoks, a nie co? innego, ale wyja?ni? mi, ?e tak ma by? w moim przypadku. Po 2-3 latach zapyta?am co b?dzie jak minie 5 lat. Odpowiedzia?, ?e dostan? nastepny lek. No i dosta?am najpierw Egistrazol (ale mia?am po nim okropn? wysypk?) a nastepnie Mamostrol. Po nim nie mam prawie ?adnych sensacji.

+Quote Post
Gra?yna1
19.02.2010, 19:19

Guru na forum

Zarejestrowana
1,536
5-11 07
Warszawa
29

By?am dzisiaj u lekarza I kontaktu ?eby wypisa?a mi recepty na leki które stale bior?.
Przy Tamoksifenie stwierdzi?a - ?e dobrze ?e to nie Femara . I wzi??a do r?ki i pokaza?a mi broszur? ze stycznia 2010 r wydawan? dla lekarzy przez NFZ zawieraj?c? ceny leków oraz zasady ich dofinansowania. No i tam stoi napisane jak byk ?e " Femara i Arimidex mog? by? przepisane z literk? P tylko jako lek II rzutu choroby". I podobno teraz pracownicy NFZ skrupulatnie sprawdzaj? zasadno?? wszystkich recept na Femar? / na P - ok. 30 z? a pe?nop?atnie oko?o 400z? / , w Warszawie to ju? ca?a akcja. Ona ju? odmówi?a jednej ze swoich pacjentek powtórki leku na Arimidex.
No i kaza?a mi te? dostarczy? za?wiadczenie od onkologa - jak d?ugo bior? i ile jeszcze b?d? bra? Tamoksifen . Taki papierek jest podobno te? wymagany. Rzekomo NFZ szaleje - bo szuka oszcz?dno?ci na si?? !

+Quote Post
« · Leczenie · »

3 V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

: · ·

· · ·

: 2.04.2020 - 16:19