IPB

( | )

Reply to this topicStart new topic
> Bo?onarodzeniowe cisteczka w/g NIgelli, Z nadzieniem zurawinowym
V
Amor
10.12.2009, 15:31

Guru na forum

Wspiera forum
3,105
6-11 07
Siemianowice sl
64

Upiek?am wi?c podaje ?e sprawdzone , pyszne , choc mo?e nie takie piekne jak Nigelli!
Przepis na nadzienie:

•60 ml wi?niowej, korzennej nalewki( moze by czerwone slodkie lub polslodkie wino )
•75 g br?zowego cukru
•300 g ?wie?ej ?urawiny
•30 g suszonej ?urawiny
•150 g su?tanek
•1/2 ?y?eczki utartych go?dzików
•1 ?y?eczka sproszkowanego cynamonu
•1 ?y?eczka sproszkowanego imbiru
•sok z po?owy pomara?czy
•aromat migda?owy
•1/2?y?eczki esencji waniliowej
•25 ml whisky scotch( brandy moze byc)
•2 ?y?ki miodu
W rondlu podgrza? nalewk? z cukrem, do gotuj?cego si? syropu wsypa? przyprawy, suszone owoce oraz ?urawin? i sma?y? ok 20 minut a? owoce ?urawiny pop?kaj?, a suszone niemal ca?kowicie wch?on? p?yn. Przestudzi? odrobin? i doda? whisky, aromat, esencj? i miód. Dobrze rozmiesza?. Gotowe!!!
TERAZ ciasto:

Sk?adniki na oko?o 36 babeczek (mi wysz?o mniej):

240 g m?ki pszennej
60 g smalcu
60 g mas?a
sok z 1 pomara?czy
szczypta soli

Nadzienie:

200 g
Ponadto:

1 roztrzepane jajko z 1 ?y?k? wody - do glazury (pomin??am, bez równie? wygladaj? ?licznie)
cukier puder do oprószenia
M?k? odmierzy? do miski, doda? smalec, mas?o, wymiesza? z grubsza (jak kruszonk?) i w?o?y? do zamra?arki na 20 minut. Sok pomara?czowy wymiesza? z sol?, wstawi? do lodówki.

Po tym czasie, zmiksowa? zawarto?? miski z sokiem, je?li b?dzie zbyt ma?o p?ynu, doda? lodowatej wody (doda?am 2 ?y?ki). Ciasto szybko zagnie??, podzieli? na 3 cz??ci, owin?? w foli?, w?o?y? do zamra?arki na 20 minut.

Ciasto rozwa?kowa? na grubos? 2 -3 mm, wycina? kó?ka i gwiazdki. Przygotowa? form? do muffinek (moga by? równie? foremki na babeczki): wysmarowa? j? mas?em, wysypa? kasz? mann?.W ka?d? foremk? lekko wciska? kó?ko z ciasta, nak?ada? czubat? ?y?eczk? nadzienia, na gór? k?a?? gwiazdk?.

Piec oko?o 10 - 15 minut w temperaturze 220ºC. Wystudzi?, oprószy? cukrem pudrem.

Smacznego (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

* w zale?nosci od tego, na jak? foremk? si? zdecydujecie - mi zosta?o 1/3 nadzienia na mincemeat z ?urawin?

Czas na dowod (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) zaraz zabieram sie za nast?pne , moze tym razem b?da ?adniejsze)
 Ciasteczka_?wi?teczne.jpg ( 115,67 ) : 5

Go to the top of the page

+Quote Post
ToJa
10.12.2009, 17:19

Guru na forum

Wspiera forum
5,177
27-05 08
wielkopolska
644
Numer GG: 766329

no...?adnie wygladaja i pewnie pychotka....ale.....to ca?y dzien trzeba poswi?cic.......to nie dla mnie.....

--------------------
Tylko twa wiara pomo?e ci
Wiara i si?a, by wygra? z tym
Z czym tylu ludzi przegrywa co dzie?

+Quote Post
amado
10.12.2009, 17:21

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
866
6-11 07
mazowieckie
39

?licznie wygl?daj? i na pewno pyszne s? ....... ale ten przepis to jak dla mnie okrutnie d?ugi jest (mierz? trudno?? po d?ugo?ci)

+Quote Post
Amor
10.12.2009, 19:59

Guru na forum

Wspiera forum
3,105
6-11 07
Siemianowice sl
64

Wczoraj zrobi?am nadzienie - m?z kupil prawie wszystko w kauflandzie ( swiez? zurawine tez) - przygotowanie tego trwalo 20 min. Dzis robialam ciasteczka dwukrotnie z tej podanej ilosci - trwalo to dwa razy po 1 godz w sumie bo wyszlo ich okolo 60.
Wierzcie mi wcale nie pracoch?one , a przepis dok?adny!( 4 babeczki zjedzone reszta w zamra?arce)

+Quote Post
hala1962
16.12.2009, 10:47

Guru na forum

Wspiera forum
2,055
14-11 08
Zachodniopomorskie
1,249

Amor czy te ciasteczka zamra?asz ju? posypane cukrem pudrem, czy posypuje si? je po odmro?eniu i czy odmro?one wk?ada si? do piekarnika coby podgrza??...i czy mo?na sobie darowa? cynamon? nie lubi si? u nas tej przyprawy...

+Quote Post
Amor
16.12.2009, 20:05

Guru na forum

Wspiera forum
3,105
6-11 07
Siemianowice sl
64

Te posypane cukrem zosta?y zjedzone- w ilosci 4 sztuki!!! Reszta pow?drowa?a do zamrazarki i bedzie posypana po odmrozeniu i wylozeniu na talerz!
Mysle ?e dodatkow jest tyle ?e cynamom mozna sobie darowac!

+Quote Post
hala1962
16.12.2009, 20:54

Guru na forum

Wspiera forum
2,055
14-11 08
Zachodniopomorskie
1,249

dzi?ki amor! ale to nie koniec pyta? - nie mam foremek - nie wiem jakie kupi? coby drogo nie wysz?o, pewnie w samych papierkach to rozlec? si?...jak my?lisz?

+Quote Post
Amor
16.12.2009, 22:02

Guru na forum

Wspiera forum
3,105
6-11 07
Siemianowice sl
64

Przyznam szczerze ze korzystalam z foremek silikonowych ( takich na muffiny po 6 sztuk ) - kupilam w Tesco. Sa rewelacyjne i innych juz nie b?de uzywac. Nie trzeba niczym smarowac , obsypywac- ciasteczka same wyskakuja z foremek! POlecam
TEraz zauwazylam ze pisze o korzennej nalewce - a ja wlalam wina polslodkiego - tez super!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

: · ·

· · ·

: 3.04.2020 - 5:29