IPB

( | )

> Zasady

Pami?tajcie o zasadach.
Znajdziecie je wszystkie klikaj?c na link:

http://www.amazonki.net/noweforum/index.php?showtopic=92

Najwa?niejsze:
-przed zadaniem pytania sprawdzi? w archiwum czy temat nie by? ju? poruszany. Do tego s?u?y funkcja Szukaj.
-postaraj si? wybra? odpowiedni dzia? do tre?ci postu
-
nazwy tematów nieodpowiadaj?ce tre?ci w nich zawartych b?d? zmieniane.
-
Posty piszemy w sposób przemy?lany - to nie jest chat i macie czas na sformu?owanie czytelnej wypowiedzi. Staramy si? pisa? po polsku. Je?li co? chcemy doda?, a nie ma jeszcze do naszego posta komentarza innego u?ytkownika, u?ywamy opcji EDYTUJ

Dzi?kuje bardzo za uszanowanie zasad.

Klikaj?c na poni?szy link znajdziecie archiwalne tematy z dzia?u WYKRYWANIE

http://www.amazonki.net/forum1/index.php?board=3.0

13 V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Badanie genetyczne, Warto/?/ wiedzie?
V
Maja048
4.12.2007, 22:30

Guru na forum

Wspiera forum
2,236
5-11 07
Wielkopolska
25
Numer GG: 7557518

No wi?c by?am dzisiaj w Poradni Genetycznej. Przed badaniem dali do wype?nienia wst?pn? ankiet?. Ot kilka podstawowych pyta?. Potem zaproszono mnie do oddzielnego pokoju i tam Pani/doktór??????/ wzie?a mnie na spytki nt zachorowalno?ci na raka w rodzinie : dzieci, rodze?stwo i Ich dzieci,Rodzice i Ich rodze?stwo,kuzynowstwo, babcie,dziadkowie.Nie na wszystko umia?am odpowiedzie? , bo np rodze?stwo mojego taty mieszka?o we Francji i ju? nie ?yj?. Pani popisa?a, narysowa?a drzewo genealogiczne/chyba dobrze napisa?am hihihihi/ i powiedzia?a... I tutaj dopiero w domu spanikowa?am gdy wszystko przemy?la?am.Powiedzia?a,?e jest du?e ryzyko i jestem w "strefie zagro?enia". St?d ten mój rak cho? bezpo?rednio nie mia?am "przodków" w tej materii. Ale dobrze ,?e postanowi?am zrobi? badanie.I tutaj pad?a propozycja ,?e zrobi? bezp?atne badanie na BRCA1 - odpowiedzialny za raka piersi.Natomiast p?atne badanie NOD2 /48,-z?/ na jajniki, prostat? i jeszcze co? tam. Oczywi?cie si? zgodzi?am . Pobrano mi 10cm krwi !!!!!!!!!!! - laborantka jak zobaczy?a moj? r?k? to mówi - sk?d ja Pani tyle krwi pobior? - nie by?o ?y? - i po kilkakrotnym uderzeniu i pocieraniu - uda?o si?.Wynik w m-cu luty 2008r. Narazie nic w domu nie mówi?, po co maj? si? denerwowa?. Pierwszy krok zrobi?am dla spokojno?ci, a martwi? lub nie b?d? si? w przysz?ym roku. Na pocieszenie - nie by?am jedyn? osob? robi?c? te badania. Pozdrawiam. I tak prawd? powiedziawszy, wierzy?am ca?y czas ,?e mnie to nie dotyczy, a jednak .........Ca?uski (IMG:http://www.amazonki.net/forum/style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
"Smutek dzielony z drug? osob? jest po?ow? smutku,rado?? dzielona z kim? drugim jest podwójn? rado?ci?"
Go to the top of the page

+Quote Post
Reklama
4.12.2007, 22:30
#

Quote Post
Gra?yna1
5.12.2007, 8:46

Guru na forum

Zarejestrowana
1,536
5-11 07
Warszawa
29

Maju - mam pytanie odno?nie tych bada?. Czy nale?y je robi? ze wzgl?du na rodzin? czy te? mog? si? równie? nam jako? przyda? na przysz?o??? Bo ja mam syna a w drodze wnuka , czyli nie s? zagrozeni nasz? choroba jako ?e m??czy?ni i nie wiem czy te? takie badanie sobie zrobi? dla " ?wietego spokoju" ??

+Quote Post
Ela63
5.12.2007, 9:57

Guru na forum

Wspiera forum
1,438
7-11 07
zachodniopomorskie
75

Witaj Grazynko.Wprawdzie pytanie zada?as Maji ale chyba sie nie pogniewasz jesli spróbuje Ci odpowiedziec.
Otóz moim zdaniem powinnas zrobi? takie badania tak jak piszesz dla spokojno?ci.
Niewiem jak to jest u Was ale jak ja k?ad?am sie do szpitala na operacj? to od razu mia?am pobran? krew
na FISH 1-a pózniej juz mnie sami wzywali na nastepn? wizyt? i wtedy nakreslili drzewo genealogiczne po
uprzednim wywiadzie.Nastepnie pobrano mi ponownie krew i powiedziano ?e powiadomia o nastepnej wizycie.
Tak tez sie sta?o,w zesz?ym tygodniu dosta?am zaproszenie na nastepn? wizyt?,prawde mowi?c boj? si? bo
moja rodzina jest obci??ona genetycznie tym paskudztwem(mama,brat i ja),boje sie o swoje dzieci.
Gra?ynko zrób te badania koniecznie chocby po to abys by?a spokojna a tak jak piszesz moze nic nie byc.
Pzdrawiam Cie cieplutko i ?ycze mi?ego dnia.

+Quote Post
Gra?yna1
5.12.2007, 10:03

Guru na forum

Zarejestrowana
1,536
5-11 07
Warszawa
29

Dzi?kuje Eluniu za odpowied?. Mnie nie pobierali dotad krwi na ?adne badania w tym kierunku , musz? si? wybra? w najbli?szym czasie do Poradni Genetycznej i na w?asny koszt wszystko zrobi?, bo nie lubi? niczego zaniecha?. Wol? by? spokojna.

+Quote Post
Ela63
5.12.2007, 10:37

Guru na forum

Wspiera forum
1,438
7-11 07
zachodniopomorskie
75

Grazynko,mysle a w?asciwie jestem pewna ze badanie BRCA1 nalezy sie z urz?du(w poprzedniej wypowiedzi pomyli?am sie chodzi a BRCA1 a nie o FISF)
a to dlatego ze jestesmy pacjenkami onkologicznymi- Rak Piersi a w?asnie ten gen,jego mutacja jest odpowiedzialna za nasze chorubsko.
Wczoraj o tym w?asnie rozmawia?ysmy na czacie,tak?e Grazynko rób te badania i mysle ?e nie mósisz za nie p?aci?,zycze powodzenia.[/color][/i]
[i][color="#8B0000"]

+Quote Post
b.angel
5.12.2007, 11:08

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
4,849
26-06 07
gród nad mleczn?
9
Numer GG: 5536919

Elu w CO w warszawie daja specjalna ankiete do wype?nienia w której trzeba napisac kto w rodzinie chorowa? na raka i ew. na jakiego .....
i potem rozpatruj? zasadno?? tego badania ............
i sie d?ugo czeka na odpowied? ......... bior?c pod uwage d?ugie oczekiwanie i koszt dojazdów do warszawy zrobi?am w ko?cu prywatnie to badanie (w swoim mie?cie)

Elu masz to szcz??cie ?e leczysz si? "u ?ród?a"
(IMG:http://www.amazonki.net/forum/style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

.... przewróci?o si?, niech le?y ....

+Quote Post
Gra?yna1
5.12.2007, 11:08

Guru na forum

Zarejestrowana
1,536
5-11 07
Warszawa
29

Angel, a jaki jest koszt takiego badania?

+Quote Post
b.angel
5.12.2007, 11:15

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
4,849
26-06 07
gród nad mleczn?
9
Numer GG: 5536919

........ to pewnie zalezy gdzie sie robi ........... ale jest to bardzo drogie badanie ..........

ja robi?am w placówce medycznej która wysy?a krew do szczecina do Lubi?skiego (wi?c mia?am pewno??, ?e najlepsi fachowcy sie tym zajm?)
........ i w maju 2005 zap?aci?am 250 PLN ............. ale wiem, ?e za kilka miesi?cy cena skoczy?a do 400 PLn ............

--------------------

.... przewróci?o si?, niech le?y ....

+Quote Post
aniusia
5.12.2007, 12:51

du?a praktyka na forum

Zarejestrowana
243
6-11 07
Kraków
63

takie dane znalaz?am
http://www.rakpiersi.org/index2.php?id=terminy

+Quote Post
Jola52
5.12.2007, 13:30

Guru na forum

Wspiera forum
750
5-11 07
woj. ?ódzkie
32
Numer GG: 9619523

Maju a czy trzeba mie? skierowanie na badanie genetyczne,czy mo?na bez?

--------------------
?ycie jest za krótkie
by si? nim nie cieszy?

+Quote Post
luska
5.12.2007, 13:47

Guru na forum

Wspiera forum
2,229
5-11 07
Gdynia
18
Numer GG: 9006789

Skierowanie trzeba miec od onkologa .....ja jestem obi?ta programem bada? genetycznych w Gda?sku .
WGda?sku w BCA1 badaj? 5 genów (w Szecinie 3)......z tego co wiem w Gd?sku takie badanie kosztuje 500z?...U mnie 3 geny by?y uszkodzone ....., pó?niej mi badali.....mniej znane geny , ale odpowiadaj?ca za raka piersi i tam si? potwierdzi?o ?e mam uszkodzony taki gen , który odpowiada za moj? chorobe , dlatego te? badania zosta?y porobione moim córk? , chc? sprawdzic , która odziedziczy?a ten gen? , w dalszej kolejnosci (zalee?y od wyników córek ) b?dzie przebadana dalsza moja rodzina ..siostra ,siostry córka , brata córka , narazie tyle wiem na temat moich poczyna? w genetyce.

--------------------
Ciesz si?
drobnymi rzeczami,
gdy? pewnego dnia
mo?esz odkryc,
?e by?y one wielkie.

+Quote Post
roza3
5.12.2007, 14:55

Guru na forum

Wspiera forum
1,389
5-11 07
mazowiecke
27
Numer GG: 9493197

Ja robi?am badania genetyczne w CO w Kielcach,skierowanie dosta?am od onkologa
oni tez wysy?aj? próbki do Szczecina

jak pierwszy raz zadzwoni?am ,to us?ysza?am,?e moge przyjechac cho?by na drugi dzi??
wynik mia?am po 3 miesi?ccach.....to by?o latem 2006...nie wiem czy teraz jest te? tak szybko

jako nosicielka (IMG:http://www.amazonki.net/forum/style_emoticons/default/blink.gif) mutacji biore udzia? w programie co sie nazywa "chemoprewencja selenem"
mia?am juz rezonans piersi,na który czeka?am tylko 2 tygodnie...w moim mie?cie go nie wykonuj?

Gra?ynko,m??czyzni te? s? zagro?eni t? chorob?,poza tym BRCA1 odpowiada te? za raka jajnika,
którego nie da sie wykry? we wczesnym stadium jak raka piersi i dlatego dostaje si? zalecenie
profilaktycznego usuni?cia tych?e.Jak mo?esz sobie pozwolic ,to zrób te badania,?wiety
spokój najwa?niejszy (IMG:http://www.amazonki.net/forum/style_emoticons/default/smile.gif)

+Quote Post
Emi
5.12.2007, 16:50

wykazuj?cy aktywno?? na forum

Wspiera forum
120
7-11 07
Warszawa
76

Ja te? wczoraj by?am na badaniu genetycznym, na to badanie dosta?am zaproszenie ze szpitala w którym si? lecz?.
Ale jeszcze w czasie chemii zrobi?am sobie to badanie prywatnie, za 2 geny zap?aci?am 150,- z?.ale z zaproszenia skorzysta?am bo teraz b?d? mia?a badane jeszcze cztery geny. W czasie rozmowy z pani? mgr by?a Ona bardzo zdziwiona ?e za poprzednie badanie p?aci?am, mówi?a ?e te badania s? ca?kowicie bezp?atne i twierdzi?a ?e prywatna klinika gdzie robi?am badania nie powinna bra? pieni?dzy.

+Quote Post
mag_dag
5.12.2007, 17:16

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
5,371
6-11 07
Sosnowiec
49

CYTAT(Gra?yna1 @ 5.12.2007, 7:46) *
Maju - mam pytanie odno?nie tych bada?. Czy nale?y je robi? ze wzgl?du na rodzin? czy te? mog? si? równie? nam jako? przyda? na przysz?o??? Bo ja mam syna a w drodze wnuka , czyli nie s? zagrozeni nasz? choroba jako ?e m??czy?ni

Gra?ynko niestety bycie m??czyzn? nie ratuje przed rakiem piersi ... przecie? nawet na naszym forum mamy dzielnego amazona - agenta ...
wprawdzie jest to 1-2% w skali wszystkich zachorowa?, ale niestety i m??czyzn mo?e to spotka?, my?l? wi?c, ?e zrobienie badania jest zasadne nie tylko ze wzgl?du na jajniki ...
gdyby? mia?a zmutowane geny (czego Ci nie ?ycz?), wtedy badanie mo?e zrobi? te? Twój syn, bo nie jest pewne, ?e mutacj? odziedziczy?...

--------------------
Gdyby mi co? przysz?o do g?owy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)
akcja dla Alicji zako?czona sukcesem!!! - kliknij tutaj !

---><---

+Quote Post
luska
5.12.2007, 17:33

Guru na forum

Wspiera forum
2,229
5-11 07
Gdynia
18

Moja babcia chorowa? na raka piersi i mama rak piersi , jajnika , teraz ja .Przebadac chc? tylko kobiec? strone rodziny ...mojego brata nie ...chocia? facesci te? zachorowuj? ...pytam si? czemu .....nie maj? na to odpowiedniego papieru rozporz?dzenia....wiem ?e mamy naszego agenta ..ja osobi?cie znam jeszcze dwóch panów z Trójmiasta którzy s? chorzy na raka piersi ......ale ich si? leczy zupe?nie inaczej bo nie ma piepszonego przepisu ....za?amka..........

--------------------
Ciesz si?
drobnymi rzeczami,
gdy? pewnego dnia
mo?esz odkryc,
?e by?y one wielkie.

+Quote Post
Dakota
5.12.2007, 17:42

Guru na forum

Zarejestrowana
909
10-11 07
Niemcy
118

Akurat nosilam sie z zamiarem poruszenia tematu badan gen. , a tu temat sam wyrosl.......

Dziewczyny mam pytanie....ja nie robilam jeszcze tych badan, ale moja mama badala sie pod tym

katem, ze wzgledu na to, ze babcia /tj. jej mama / chorowala na reka piersi...

Mama nie jest obciazona genetycznie....czy to juz jest dla mnie wskazowka, ze ja tez nie?...

czy nie koniecznie i lepiej badanie samemu zrobic?

--------------------

+Quote Post
luska
5.12.2007, 17:49

Guru na forum

Wspiera forum
2,229
5-11 07
Gdynia
18

Zrobic..upewnic si?

--------------------
Ciesz si?
drobnymi rzeczami,
gdy? pewnego dnia
mo?esz odkryc,
?e by?y one wielkie.

+Quote Post
mag_dag
5.12.2007, 17:52

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
5,371
6-11 07
Sosnowiec
49

Dakota - niestety, to ?e Twoja mama nie ma mutacji genów nie daje gwarancji na to, ?e Ty jej nie masz

geny dziedziczy si? po obu rodzicach po równo, ale nawet gdy oboje s? czy?ci genetycznie to przecie? mutacje genów mog? powsta? podczas tworzenia si? nowego ?ycia ...
radz? wi?c pomysle? o badaniu, a najlepiej zapyta? lekarza onkologa , niektóre o?rodki onkologiczne robi? te badania bezp?atnie ...
i oczywi?cie nie zapomnij powiedzie? lekarzowi o chorobie babci ...

--------------------
Gdyby mi co? przysz?o do g?owy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)
akcja dla Alicji zako?czona sukcesem!!! - kliknij tutaj !

---><---

+Quote Post
Dakota
5.12.2007, 17:55

Guru na forum

Zarejestrowana
909
10-11 07
Niemcy
118

No to mnie przekonalyscie...jeszcze jedno...

Roza na czym polega chemoprewencja selenem...?

--------------------

+Quote Post
roza3
5.12.2007, 18:12

Guru na forum

Wspiera forum
1,389
5-11 07
mazowiecke
27
Numer GG: 9493197

genetycy ze Szczecina badaj? czy za?ywanie podwy?szonej dawki selenu mo?e by?
skuteczne w zapobieganiu zachorowania na raka piersi u mutantek (IMG:http://www.amazonki.net/forum/style_emoticons/default/wink.gif)
co pó? roku dostaj? alkoholowy roztwór selenu do picia codziennie po 12 kropli i pobieraj? mi krew
...ale te? nie wiem czy to selen czy placebo.........to jednak dopiero badania
strasznie mnie korci,?eby sobie zrobic badanie na w?asna rek? na poziom selenu we krwi....
.....ale sama nie wiem...mo?e lepiej nie wiedziec ..........i wierzy?

+Quote Post
« · Wykrywanie · »

13 V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

: · ·

· · ·

: 30.11.2020 - 12:41