IPB

( | )

> Zasady

Pami?tajcie o zasadach.
Znajdziecie je wszystkie klikaj?c na link:

http://www.amazonki.net/noweforum/index.php?showtopic=92

Najwa?niejsze:
-przed zadaniem pytania sprawdzi? w archiwum czy temat nie by? ju? poruszany. Do tego s?u?y funkcja Szukaj.
-postaraj si? wybra? odpowiedni dzia? do tre?ci postu
-
nazwy tematów nieodpowiadaj?ce tre?ci w nich zawartych b?d? zmieniane.
-
Posty piszemy w sposób przemy?lany - to nie jest chat i macie czas na sformu?owanie czytelnej wypowiedzi. Staramy si? pisa? po polsku. Je?li co? chcemy doda?, a nie ma jeszcze do naszego posta komentarza innego u?ytkownika, u?ywamy opcji EDYTUJ

Dzi?kuje bardzo za uszanowanie zasad.

Klikaj?c na poni?szy link znajdziecie archiwalne tematy z dzia?u WYKRYWANIE

http://www.amazonki.net/forum1/index.php?board=3.0

2 V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Wczesna diagnostyka
V
Al_la
3.01.2009, 13:28

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
7,453
26-06 07
k/Warszawy
7
Numer GG: 9520233

Wczesne wykrycie raka piersi i wdro?enie odpowiedniego, specjalistycznego leczenia, bardzo cz?sto mo?e doprowadzi? do wyleczenia. Do istotnych czynników wykrywania zmian w piersi nale?y SAMOBADANIE kobiet, okresowe badanie piersi przez lekarza onkologa lub chirurga-onkologa oraz okresowe badania obrazowe (USG piersi oraz mammografia).

(IMG:http://www.zdrowie.med.pl/rak_piersi/pic/slajd7i8.jpg)
Zdj?cia mammograficzne - zmiany ?agodne i z?o?liwe

USG piersi zaleca si? wykonywa? u kobiet poni?ej 35 - 40 roku ?ycia jako element diagnostyki uzupe?niaj?cej badanie piersi przez lekarza. Tak?e u starszych kobiet, których piersi zawieraj? du?o tkanki gruczo?owej lub w?óknistej (np. zwyrodnienie w?óknisto-torbielowate Mastopathia fibroso-cystica) ultrasonografia powinna by? wykonana jako badanie uzupe?niajace do mammografii. W tych przypadkach sama mammografia mo?e nie by? diagnostyczna, tzn. guz nowotworowy mo?e nie by? widoczny. W przypadku opisanych powy?ej zmian mo?e zdarza? si? tak w 50% przypadków. Nale?y pami?ta?, ?e wszelkie badania obrazowe nie mog? by? przeprowadzane bez badania piersi przez lekarza.
Guz wcze?nie wykryty ma zazwyczaj ma?e rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobie?stwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdro?enie odpowiedniego leczenia, cz?sto pozwalaj?cego zachowa? pier?.

(IMG:http://www.zdrowie.med.pl/rak_piersi/pic/slajd3.gif) (IMG:http://www.zdrowie.med.pl/rak_piersi/pic/slajd2.gif)

Opracowanie: dr med. Tomasz Jastrz?bski
Specjalista Chirurgii Onkologicznej
Klinika Chirurgii Onkologicznej AM w Gda?sku

--------------------
W najgorszych chwilach mego ?ycia zawsze mog?em liczy? na przyjació?.
Odt?d wiem, ?e pierwsz? rzecz?, jak? nale?y zrobi?, to poprosi? o pomoc
.

Paulo Coelho
Go to the top of the page

+Quote Post
Reklama
3.01.2009, 13:28
#

Quote Post
Magda
3.01.2009, 13:45

Guru na forum

Wspiera forum
1,662
12-11 07
Jastrz?bie Zdrój
130
Numer GG: 9935708

Hm a ja bylam badana co 1 rok.Ostatnio przed wykryciem guza 2006 maj i pazdziernik.A w 2007 guz w wielkosci 4,5 na 5 cm??????????Co z ta profilaktyka pytam????Naszcz??cie nie ogl?dam sie za siebie tylko przed siebie.Nie ma co p?akac nad rozlanym mlekiem.Lekarz onkolog mi powiedzial ?e stres u mnie by? przyczyn?.A takie guzy s? wstanie urosn?c w ci?gu 2 tygodni.

+Quote Post
gosik
3.01.2009, 13:54

Expert na forum

Zarejestrowana
568
23-11 08
PL
1,275

Zacz??am si? znowu ba? bo w drugiej piersi mam mikrozwapnienia (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) a to nie wró?y dobrze (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)

+Quote Post
ewela
3.01.2009, 13:54

Expert na forum

Zarejestrowana
444
15-12 08
Bydgoszcz
1,316
Numer GG: 10974489

Ta diagnostyka sie nie sprawdza chyba w moim przypadku , bo ja pierwszy raz lekarz mnie bada? a by?o to w lipcu 2005 to stwierdzi?a zmiany mastopatyczne a juz w sierpniu tego samego roku le?a?am na stole gotowa do amputacji oczywiscie znalaza?am sobie sama przez skrupulatne badanie moich wtedy jeszcze dwóch cycuszków.Ale teraz ogl?dam i macam sie codzienie ?eby nie by?o ze cos przegapi?am.>>>>

--------------------
Najwieksz? chlub? nie jest to aby si? nigdy nie potkn?c, ale to aby po ka?dym upadku d?wign?? sie i stan?? na nogi;;;;;

+Quote Post
Al_la
3.01.2009, 14:09

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
7,453
26-06 07
k/Warszawy
7

Madziu, bo to jest tylko statystyka. A trzeba bra? pod uwag?, ?e niektórzy ludzie w statystyce si? nie mieszcz? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Zamie?ci?am ten artyku?, bo ?adnie pokazuje jak wygl?daj? mikrozwapnienia ?agodne i z?o?liwe i czym si? ró?ni na obrazie gruczolako-w?ókniak od raka.

--------------------
.

Paulo Coelho

+Quote Post
sympatyczna_zaok...
29.01.2009, 11:18

wykazuj?cy aktywno?? na forum

Zarejestrowana
36
9-01 09
Wroc?aw
1,351
Numer GG: 2069167

We Wroc?awiu dzia?a O?rodek szybkiej diagnostyki chorób piersi. Mog? z tego programu korzysta? kobiety, niezaleznie od wieku bezp?atnie. Podaje linka

http://osdchp.com/dzialalnosc.html

+Quote Post
aniusia
29.01.2009, 11:38

du?a praktyka na forum

Zarejestrowana
243
6-11 07
Kraków
63

ja mia?am t? ?liczn? gwiazdke ze zdj?cia nr 2, tylko wi?ksz?. W USG bez zmian, dotykowo bez zmian, tylko mammografia z gwiazdk?.

+Quote Post
ToJa
29.01.2009, 15:08

Guru na forum

Wspiera forum
5,177
27-05 08
wielkopolska
644
Numer GG: 766329

no tak, jakbym sie wczesniej natkne?a na wiadomo?c, ?e trzeba usg cycusiów po 40-tce robic co rok, tobym robi?a i mo?e dziada bym nie wyhodowa?a, a ja doczyta?am, ze trza po 50-tce, no to glupia nie robi?am, do 50-tki chcia?am dotrzymac, bo mi szkoda kasy by?o na prywatne badanie, a tu dopad?o w 47 roku zycia i zrobili panstwowo badanie, ale juz po ptokach by?o, dziad sie przyplata?, dobrze, no ale eksmisje z mojego cycka dosta? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ha, ale ta gwiazdke to musze obejrzec u siebie na mamo, czy jest, bom ciekawa

--------------------
Tylko twa wiara pomo?e ci
Wiara i si?a, by wygra? z tym
Z czym tylu ludzi przegrywa co dzie?

+Quote Post
sylwia_b12
29.01.2009, 17:50

Expert na forum

Zarejestrowana
420
9-01 09
Gda?sk
1,349
Numer GG: 4709235

Przed chwil? obejrza?am swoje zdj?cie z USG i mój wyglada? jak ten gruczolako-w?ókniak ,taki okr?glutki jak na obrazku 1, ?adnej gwiazdki tam nie ma ,natomiast na mammografii to ju? nic nie by?o wida? ,bo piersi gruczo?owe ,wysz?y tylko pojedy?cze niecharakterystyczne mikrozwapnienia .Lek.na pierwszym USG uspakaja?a ?e wyglada w?a?nie jak zmiana ?agodna a chirurg onk.(?wierblewski)mówi? ?e gdyby nie biopsja i wynik jednoznaczny ,to te? by powiedzia? ,?e to gruczolako -w?ókniak.No i zobaczcie jakie to dziadostwo podst?pne jest ,wygl?da?o na takie okr?glutkie cacy, a g....no by?o 3 st.z?o?liwo?ci.

+Quote Post
lulu
29.01.2009, 18:22

Guru na forum

Wspiera forum
2,498
7-02 08
pomorskie
327
Numer GG: 16291098

I ja obejrza?am swoje USC i tak jakby z jednej strony ma taki "ogon". Co prawda lekarz który robi? mi to USG zapyta? czy to nie od uderzenia (bo bardzo daaaawno temu istotnie w to miejsce si? uderzy?am, dobrze, ?e ten obraz nie u?pi? czujno?ci tego lekarza od USG.) ale mia?am okazje rozmawia? jeszcze z innym lekarzem o tym i wyja?ni?a mi p. dr.. ?e to przypadek. Rak rozwija si? od kilku do kilkunastu lat (u mnie musia?oby to by? dobrze ponad 20 lat) wi?c tamta historia jest bez znaczenia. Wygl?d tego guza móg? sugerowa?, ?e jest jak po uderzeniu.

+Quote Post
sylwia_b12
29.01.2009, 18:25

Expert na forum

Zarejestrowana
420
9-01 09
Gda?sk
1,349

Lulu a ja rok przed zdiagnozowaniem raka zosta?am w?a?nie w t? pier? i( prawie w to miejsce gdzie mia?am guza ) uderzona parasolk? tak mnie bola?o to uderzenie ,?e a? sie pop?aka?am i nie mog?am z?apa? tchu,a po roku Rak ,czy to nie dziwne?Mo?e takie urazy tez s? przyczyn? cos tam psuj? w tych komórkach ,juz sama nie wiem co o tym mysle? ?mówi? ,?e takie guzy tworz? si? 5-8 lat a ja tydzie? przed wykryciem maca?am sobie piersi i nic nie czu?am a po ok tyg.wyczu?am guzka ,na USG mia? 14-18mm na mammografii na której niewiele co dr widzia?a- 27mm, a w rzeczywisto?ci mia? 20mm.

+Quote Post
lulu
29.01.2009, 18:29

Guru na forum

Wspiera forum
2,498
7-02 08
pomorskie
327

Trudno mi powiedzie?, ja sama si? uderzy?am i to tak, ?e a? gwiazdy mi si? pokaza?y. Jak dot?d wszyscy lekarze mówi?, ?e to przypadek bo to by?o zbyt dawno i ?e najcz??ciej pacjentki nie pami?taj? takich odleg?ych historii. A ja pami?tam nawet to, ?e wtedy jeszcze karmi?am dziecko.

+Quote Post
sylwia_b12
29.01.2009, 18:39

Expert na forum

Zarejestrowana
420
9-01 09
Gda?sk
1,349

My?l? ,?e oni tak do ko?ca to przecie? nie wiedz? sk?d si? biora te raczyd?a, ja nie kwalifikuj? si? do ?adnej grupy ryzyka ,a jednak zachorowa?am ,mo?e ten uraz mia? jednak wp?yw ?

+Quote Post
lulu
29.01.2009, 19:05

Guru na forum

Wspiera forum
2,498
7-02 08
pomorskie
327

U mnie w rodzinie na innego co prawda ale raka zmarli babcia-przewód pokarmowy i dziadek-prostata (rodzice mojej mamy) i stryj-?o??dek i dziadek-p?uca (ojciec mojego ojca). Wi?c moi przodkowie (je?li to prawda) postarali si? (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

+Quote Post
Al_la
5.03.2009, 19:48

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
7,453
26-06 07
k/Warszawy
7

Mikrozwapnienia w obrazie mammograficznym

http://www.photomedica.com/getphoto.php?id=110

--------------------
.

Paulo Coelho

+Quote Post
Masza 101
4.05.2009, 15:38

pocz?tkuj?cy na forum
**

Zarejestrowana
4
4-05 09
1,541

Witam,
dzisiaj odebra?am wyniki mammografii i jest guzek, opis brzmi:
piersi o budowie t?uszczowo-gruczo?owej, na granicy kwadratów dolnych piersi lewej g??boko po?o?one owalne zag?szczenie ?r. 12 mm, wskazane badanie USG.
Nie wyczuwam tej zmiany badaj?c si? sama, owe zag?szczenie jest o równych brzegach i do?? blade, nie takie bia?e jak na zdj?ciach wy?ej. Najgorsze jest to, ?e termin USG dopiero w pi?tek... chyba zwariuj?.

i jeszcze jedno, mam 37 lat, w wieku 20 lat mia?am w?ókniaka w prawej piersi, który znikn?? po 10 latach.

+Quote Post
b.angel
4.05.2009, 17:41

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
4,849
26-06 07
gród nad mleczn?
9
Numer GG: 5536919

skoro mammografia da?a niejasny obraz to mo?e usg b?dzie bardziej miarodajne ...... pewnie jest przewaga tkanki gruczo?owej ( charakterystyczniej dla kobiet mniej wi?cej do 40 roku ?ycia) nad t?uszczow? .......

do pi?tku blisko , wi?c mo?esz spokojnie poczeka? ....

--------------------

.... przewróci?o si?, niech le?y ....

+Quote Post
Masza 101
4.05.2009, 18:06

pocz?tkuj?cy na forum
**

Zarejestrowana
4
4-05 09
1,541

dzi?kuj? za odpowied?, co to znaczy gruczo?owej?

+Quote Post
mag_dag
4.05.2009, 18:23

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
5,371
6-11 07
Sosnowiec
49

piersi m?odych kobiet maj? budow? gruczo?ow? - dlatego w ich przypadku cz?sto jest tak, ?e mammografia du?o nie pokazuje
z biegiem lat w piersiach zaczyna przewa?a? tkanka t?uszczowa, która lepiej wychodzi na fotkach z mammografii - w takich wypadkach ta metoda jest uznawana za lepsz?
najlepiej jednak robi? oba badania - traktuje si? je jako badania uzupe?niaj?ce si? wzajemnie

Masza, Twoje piersi z racji wieku s? w?a?nie gruczo?owo-t?uszczowe - takie pó? na pó? //oczko

trzymam kciuki za pi?tkowe usg i jestem dobrej my?li

--------------------
Gdyby mi co? przysz?o do g?owy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)
akcja dla Alicji zako?czona sukcesem!!! - kliknij tutaj !

---><---

+Quote Post
Masza 101
4.05.2009, 18:36

pocz?tkuj?cy na forum
**

Zarejestrowana
4
4-05 09
1,541

Dzi?kuj?, czekam do pi?tku, chcia?abym napisa?, ?e cierpliwie tylko to nie jest mo?liwe. Pozdrawiam i dam zna? w pi?tek.

+Quote Post
« · Wykrywanie · »

2 V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

: · ·

· · ·

: 30.03.2020 - 0:49