IPB

( | )

> Zasady

Pami?tajcie o zasadach.
Znajdziecie je wszystkie klikaj?c na link:

http://www.amazonki.net/noweforum/index.php?showtopic=92

Najwa?niejsze:
-przed zadaniem pytania sprawdzi? w archiwum czy temat nie by? ju? poruszany. Do tego s?u?y funkcja Szukaj.
-postaraj si? wybra? odpowiedni dzia? do tre?ci postu
-
nazwy tematów nieodpowiadaj?ce tre?ci w nich zawartych b?d? zmieniane.
-
Posty piszemy w sposób przemy?lany - to nie jest chat i macie czas na sformu?owanie czytelnej wypowiedzi. Staramy si? pisa? po polsku. Je?li co? chcemy doda?, a nie ma jeszcze do naszego posta komentarza innego u?ytkownika, u?ywamy opcji EDYTUJ

Dzi?kuje bardzo za uszanowanie zasad.

Klikaj?c na poni?szy link znajdziecie archiwalne tematy z dzia?u WYKRYWANIE

http://www.amazonki.net/forum1/index.php?board=3.0

2 V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Witam!, profilaktyka nowotworowa
V
Anna Korzon
9.04.2009, 9:16

pocz?tkuj?cy na forum
**

Zarejestrowana
3
9-04 09
1,506
Numer GG: 5690878

Mam na imi? Ania.
Na tym forum pojawi?am si?, nie ukrywam, w konkretnym celu. Jestem dziennikarzem i od jakiego? czasu zajmuj? si? propagowaniem profilaktyki nowotworowej. Jestem w trakcie pisania du?ego artuku?u na temat jej zasadno?ci. Przede wszystkim zale?y mi na prze?amaniu bariery strachu, jaka ca?y czas otacza t? chorob? i wszystko, co jest z ni? zwi?zane. Chcia?abym prosi? Was o wyra?enie swojego zdania nt. profilaktyki - czy i dlaczego jest potrzebna, dlaczego Polki wci?? z niech?ci? (strachem?) podchodz? do bada? i wreszcie - dlaczego w mediach g?o?no jest o programach profilaktycznych dla kobiet, a o m??czyznach si? zapomina.
Rozgada?am si?, wi?c tylko na koniec dodam, ?e moja Mama jest amazonk?. Nie powiem - du?o bólu kosztowa?o to j? i nas. Teraz - idziemy do przodu.
Pozdrawiam,
A.
Go to the top of the page

+Quote Post
Reklama
9.04.2009, 9:16
#

Quote Post
kgs
9.04.2009, 9:47

Guru na forum

Zarejestrowana
1,310
4-11 08
1,197
Numer GG: 15703715

My?l?,?e w du?ej mierze kulej?ca profilaktyka to nie niech?? czy strach przed badaniem tylko kiepska dost?pno?? do lekarzy, d?ugie terminy oraz wysokie koszty tzw. bada? prywatnych.
W?a?nie wczoraj rozmawia?am z kobiet? z "terenu" , biednych ludzi po prostu na to nie sta? i trafiaj? do lekarza jak ju? si? "co? dzieje" (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

+Quote Post
MInie
9.04.2009, 10:19

Guru na forum

Wspiera forum
610
23-09 08
954
Numer GG: 8428387

to prawda co napisala kqs ale...to zalezy od grupy wiekowej...strach przed prawdam strach przed rakiem dominuje w wyzszej grupie wiekowej niestety i to jets powodem , ze kobiety nie chodza na badnia profilaktyczne...coz starych drzew sie nie przesadza i ona nie przyzwyczajone do profilaktyki za mlodu...niestety sa gluche na nawolywania do badan :(wole nie wiedziec...pisze tu o grupie wiekowej cos kolo 60 tki:(

mlodsze kobiety sa swiadome zagrozen zw. z rakiem i chetniej sie badaja ,,,wiadomo jak sie jest obciazonym to za kazdym razem jest strach,,,ale mimo to jesli mama to przeszla i my razem z nia to wiemy czym to "pachnie"i wiemy ze lepiej szybko wykryc zmiane niz czekac na ostatnia chwile....

co do facetow no coz ten rak rzadko dotyka ich osobicie...ale sa inne rodzaje ktore kosza ich rod, rak pecherza, prostaty, jelita grubego...ale oni niestety maja alergie na lekarza i trzeba po prostu zmuszac aby robili badania profilaktyczne...tak przynajmniej jest z moim mezem..jest swiadomy zagrozen ale....sila trzeba go prowadzic na badania:(

Pozdrawiam
MInie, corka Amazonki...

+Quote Post
lidziaz
9.04.2009, 12:22

du?a praktyka na forum

Zarejestrowana
194
25-01 09
Tomaszów Maz
1,384
Numer GG: 7237641

a ja mam zupe?nie inne zdanie.
Jestem jeszcze osob? m?od? (mam 34 lata) i pochodz? z miasta , w którym mieszka 75000 ludzi. Niestety profilaktyki w Tomaszowie Maz NIE MA!!!!!
Od zawsze mia?am du?e piersi , i chodz?c do ginekologa UWAGA :nigdy nie zaproponowa? mi badania piersi. Kilka lat temu poprosi?am lekarza , aby zbada? mi mój biust , wi?c palpacyjnie szybciutko je podotyka?.Prosi?am o usg - odpowied? ,?e nie ma takiej potrzeby. Nadmieni? ,?e przepisuj?c mi tabletki antykoncepcyjne , nigdy nie mia?am badania poziomu hormonów. To ja sama wyczu?am sobie guz, sama posz?am prywatnie na usg i wynik by? taki , ?e amputowano mi pier?. Rak z?o?liwy , co prawda ma?y, ale dwa ogniska....
Nauczona do?wiadczeniem , poprosi?am m??a aby poszed? do lekarza na badania profilaktyczne . I co? A po co, a co panu dolega?
A m?? mia? powi?kszone wszystkie w?z?y ch?onne. Strach z mojej strony i ch?? do bada? profilaktycznych ze strony m??a doprowadzi?y go do lekarza.
A tam dosta? skierowanie na morfologi? i aso. Prywatnie zrobi? dodatkowe badania w kierunku raka prostaty i jelita . Na szcz??cie wyniki w normie . Natomiast ASO podwy?szone - wynik 320 (b?dziemy obserwowa? bo to i tak niski wynik.....powiedzia? lekarz)
M?? zrobi? równie? badania w kierunku toxoplazmozy i równie? wyniki by?y du?o ponad norm? ( i równie? , ?e nic to , wszystko ok...)
Ja po chemii nie mia?am jeszcze robionych ?adnych bada? , kazano mi si? zg?osi? za 3 miesi?ce.
O jakiej my mówimy tak naprawd? profilaktyce ,jak ka?dy lekarz udaje Greka ,aby nie da? skierowania na badania (przecie? to zb?dne koszta)???
Dla mnie jest to walka z wiatrakami ,szczególnie w takiej miejscowo?ci jak moja. Chory z rakiem jest tu niewygodny , bo zbyt drogi w utrzymaniu. A skierowanie na badania , b?d? do specjalisty , aby je "wyrwa?" graniczy z cudem.
A powiedzcie , za co przez tyle lat p?acimy zus??????Bo ja nie wiem , poniewa? z katarem nie id? do lekarza , tylko id? wtedy , gdy naprawd? mam potrzeb?.
Z powa?aniem Lidka

+Quote Post
kgs
9.04.2009, 12:47

Guru na forum

Zarejestrowana
1,310
4-11 08
1,197
Numer GG: 15703715

Lidziu ! Mo?e niezbyt czytelnie ale mi?dzy innymi w?a?nie o to mi chodzi?o,?e na "pa?stwow?" profilaktyk? nie ma co liczy? .

+Quote Post
lidziaz
9.04.2009, 15:37

du?a praktyka na forum

Zarejestrowana
194
25-01 09
Tomaszów Maz
1,384
Numer GG: 7237641

Tak KGS te pa?stwowo ko?cz? si? tym , ?e niby idziesz pa?stwowo , ale lekarzowi trzeba si? odpowiednio odwdzi?czy?

+Quote Post
MInie
9.04.2009, 15:39

Guru na forum

Wspiera forum
610
23-09 08
954
Numer GG: 8428387

Lidzia..ja pisalam o zupelnie innym aspekcie:)

ale swoja droga...lekarze u nas tez sie nie popisuja kompetencja co tu duzo mowic...

dodam dla pani dzienniarki ze powinna koniecznie podkreslic ze kompetencja specjalistow np onkologow w miastach mniejszych, szpitalach rejonowych rowna sie zeru!praktycznie zastanawiam sie po w takich miasteczkach utrzymywac onkologie skoro lecza tam po prostu debile sorry za slowo, ktorzy np do mojej mamy mowili..prosze pani nie bedzie zle rak nie krwawi i nie boli...zalosne i bolesne bo to zakrawa nie wiedza medyczna ale...nie wiem zielarkos-znachorska (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)

przylanczam sie do Twojej opnii lekarze w Polsce poza niewielkimi wyjatkami to jedna wielka katastrofa:((

+Quote Post
b.angel
9.04.2009, 15:56

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
4,849
26-06 07
gród nad mleczn?
9
Numer GG: 5536919

a ja uwa?am, ?e takie uogólnienia jak Twoje Minie s? wielce krzywdz?ce dla rzeczy naprawd? dobrych specjalistów .....

poza tym rak w wi?kszo?ci przypadków nie boli i nie krwawi ....... mówimy tu o raku piersi w postaci miejscowo zaawansowanej ........

.... a to, ?e na Waszej drodze spotka?y?cie kilku niekompetentnych lekarzy nie daje CI prawa do obrzucania wszystkich takimi epitetami ......

ja lecz? si? w by?ym szpitalu wojewódzkim ........ nie jest to ?adne Centrum Onkologiczne i jestem zadowolona i z kompetencji mojego lekarza i z zaanga?owania tego cz?owieka w leczenie swoich pacjentów ........

--------------------

.... przewróci?o si?, niech le?y ....

+Quote Post
joanna68
9.04.2009, 16:00

wykazuj?cy aktywno?? na forum

Zarejestrowana
72
19-11 08
Chorzów
1,267
Numer GG: 8386583

Witam
Jest jeszcze takie podej?cie do sprawy:
"...jak pójd? i co? mi znajd?...lepiej nie wiedzie?"
Jak si? takie s?owa s?yszy, to poprostu R?CE OPADAJ?.
Na szcz??cie ja trafi?am do bardzo dobrych lekarzy i serdecznie im dzi?kuj? za to ,?e poprostu s?.
Pozdrawiam Wszystkich

--------------------

...wyobra?am sobie wszystko i nic,
i anio?y s? tak blisko,i chce si? ?y?...

+Quote Post
sylwia_b12
9.04.2009, 16:09

Expert na forum

Zarejestrowana
420
9-01 09
Gda?sk
1,349
Numer GG: 4709235

Podpisuj? sie pod tym co napisa?a b_angel nie mozna tak uogólniac i wszystkich lekarzy szufladkowac jako niedouczonych ,przecie? wiele z nas dzieki nim mo?e dalej zyc .Rak jest chorob? bardzo grozn? i nieprzewidywaln? ,lekarz to nie Bóg .A co do profilaktyki to faktycznie troch? kuleje przede wszystkim na poziomie lek rodzinnych ,przecie? pierwszy kontakt jest z lek rodzinnym i on podczas ka?dego badania powinnien wykonywac proste badania palpacyjne tkj.badanie piersi czy te? bad per rectum u m??czyzn przecie? takie bad nic nie kosztuje.Mam 36 lat i ani razu ?aden lek.nie bada? mi piersi .

+Quote Post
sylwia
9.04.2009, 19:07

Expert na forum

Zarejestrowana
364
5-01 08
nadmorze
254
Numer GG: 12143691

Profilaktyczne badania...wielkie s?owa....
Programy swoj? drog?, a rzeczywisto?? to inna bajka.
W mojej firmie pewnego dnia Paniom z biur /tylko!, - w terenie pracuje 20 razy wi?cej pa? w eksploatacji-one takiej informacji nie uzyska?y/przekazano informacj? o mo?liwo?ci przeprowadzenia bada? mammograficznych w pobliskiej przychodni onkologicznej - zg?osi?am si? z niewielk? grupk? ch?tnych.
Na miejscu okaza?o si?, ?e dosz?o do nieporozumienia.
- Po pierwsze zapomniano wspomnie? o granicy wiekowej-pow. 50 roku ?ycia-?adna z nas tej granicy nie przekroczy?a. Wobec tego, skoro ju? przysz?y?my, szefowa przychodni stworzy?a napr?dce instrukcj? weryfikacji naszej "bandy". Te bli?sze odpowiedniej granicy wiekowej przej??a sama, ze wzgl?du na wi?ksze do?wiadczenie i przebyte kursy. M?odsze i bez wyra?nych cech "z?ego prowadzenia"- czytaj niepal?ce, przekaza?a m?odziutkiej dziewczynce-dr od profilaktyki chorób sutka, która i tak by?a strasznie zapracowana.
- Po drugie atmosfera by?a bardzo nerwowa, bo pomimo uzgodnie? z nasz? firm?, tak naprawd? nikt si? nas tam nie spodziewa? i traktowano nas jak intruzów, którzy przeszkadzaj?, robi? t?ok i zabieraj? duperelami czas zaj?tym lekarzom, którzy w mi?dzyczasie przyjmuj? pacjentów na chemi? i maj? do czynienia z naprawd? powa?nymi problemami.
Wniosek: nie masz wyczuwalnego guza - nie zawracaj g?owy. Inaczej, poka? dokument, ?e jeste? chora, to si? tob? zajmiemy, bo my nie mamy czasu szuka?, nie wystarcza nam czasu nawet dla osób ju? chorych.

Pomijaj?c kompetencje lekarzy, które s? naprawd? bardzo ró?ne oraz problemy z NFZ, które s? cz?sto absurdalne, mamy niestety wielkie problemy z organizacj? pracy w przychodniach i ilo?ci? specjalistów, których wiedza powinna by? stale doskonalona, ale nikt tego od nich nie wymaga, bo jak wymaga? od kogo?, kto jest przepracowany i jedyny w danej okolicy - dobrze, ?e jest.......?

Wracaj?c do mojej wizyty u m?odej pani doktor-dowiedzia?am si?, ?e nie ma sensu nawet robi? w moim przypadku USG piersi, a co dopiero mammografii, bo wiek, cera! bez skazy, ?adnych chorób nowotworowych w rodzinie, ale owszem moje piersi zosta?y dokumentnie podotykane.

Min?? 1 miesi?c-pojawi? si? silny ból piersi i wyciek p?ynu. Badanie USG w prywatnym gabinecie miejscowego "mistrza" - chirurga onkologa, badanie tego? p?ynu i diagnoza: "to pewnie jaka? resztka pokarmu, nic niepokoj?cego nie stwierdzam", a ból?..sam przejdzie.
Min??o 7 miesi?cy - pojawi? si? pod pach? powi?kszony w?ze? ch?onny, wielko?ci ?liwki. Znowu wizyta, RTG p?uc, antybiotyk, wreszcie USG piersi z biopsj? i diagnoza - rak.

--------------------
Teraz ju? wiem, ?ycie cudem jest.......
Nie wolno mi marnowa? chwil...........

+Quote Post
mag_dag
9.04.2009, 19:36

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
5,371
6-11 07
Sosnowiec
49

witaj Aniu, nie?atwe zadanie przed Tob?, ale i temat na który chcesz pisa? ma bardzo szeroki zakres

je?li kto? chce propagowa? profilaktyk? nowotworow? to chyba nie ma w?tpliwo?ci, ?e jest ona zasadna //oczko
no ale rozumiem, ?e mamy napisa?, co MY o tym s?dzimy...
rozumiem te?, ?e napisa?a? "profilaktyka nowotworowa" w rozumieniu "badania profilaktyczne" (bo sama profilaktyka kojarzy mi si? raczej z zapobieganiem - a to ju? inny temat, równie szeroki i ciekawy - czyli co sami mo?emy zrobi? dla siebie, by nie zachorowa?)

wg mnie badania profilaktyczne s? bardzo wa?ne, bo jednak rak piersi przewa?nie nie daje objawów i gdy one wyst?puj?, choroba jest ju? zaawansowana i trudniej j? zwalczy? ---> ciut uogólniam, ale nie da si? w kilku zdaniach pisz?c tego nie robi?

wi?c zaczynaj?c od regularnego samobadania piersi, przez równie regularne wizyty u ginekologa (u którego same prosimy o zbadanie piersi, skoro on tego nie proponuje), po regularne robienie usg piersi przez kobiety m?ode, dochodzimy do mammografii - i teoretycznie mamy swoje piersi pod kontrol?, co daje nam wi?ksze szanse, ni? gdyby?my tego nie robi?y - to pewne!
oczywi?cie tylko teoretycznie, bo nadal jest o ka?de badanie na koszt NFZ do?? trudno ---> ale dlaczego, to trzeba spyta? albo lekarzy albo ów NFZ

osobny ca?kiem temat, to pytanie dlaczego nie wszystkie kobiety to robi?, my?l?, ?e trzeba zapyta? w?a?nie je - bo uogólnianie, ?e za drogo albo za d?ugo si? czeka - nie przemawia do mnie w chwili gdy okazuje si?, ?e s? kobiety, które nigdy nie badaj? sobie piersi a ginekolog je widzia? jak urodzi?y ostatnie dziecko (czyli cz?sto ponad 20 lat temu) ----> jest takich kobiet ca?a masa, mam wra?enie, ?e to w?a?nie one stanowi? du?y procent tych przypadków, o których lekarze mówi?, ?e za pó?no trafi?y do onkologa
tu jednak musz? kolejny myk zrobi? i napisa?, ?e niestety bardzo du?a grupa kobiet trafia do onkologa zbyt pó?no, bo jest zwodzona przez lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa, który przez niewiedz? potrafi na d?ugo u?pi? czujno?? ---> to równie? du?a grupa kobiet i nale?y do nich doda? jeszcze te, które mia?y zrobione badania, ale ?le je odczytano ...

pytanie dlaczego w mediach g?o?no o profilaktycznych programach dla kobiet, a o m??czyznach si? zapomina - nale?y my?l? skierowa? do mediów //u?miech

i na koniec, bo bardzo si? rozpisa?am - my?l?, ?e cz?ste mówienie o raku pozwoli na wi?ksz? ?wiadomo?? spo?eczn?, co doprowadzi do oswojenia tematu na tyle, ?e strach przed badaniem b?dzie mniejszy - na zasadzie "skoro pani XYZ badaj?c si?, szybciej wykry?a chorob?, a teraz ?yje i nadal ma si? dobrze, ?wietnie wygl?da i ma plany na przysz?o??, to mo?e i ja pójd? si? zbada?"----> znowu zbyt ogólnie, bo wa?ne te? by ta sprowokowana do badania kobieta wiedzia?a czego od lekarza ma wymaga?... a to kolejny temat rzeka - ale w sumie na ?wiadomo?ci choroby i jej mechanizmów si? opiera, wi?c podsumowa? mo?na tak - "wiedz?c wi?cej - zbadamy si? lepiej" //oczko

to nadal tylko teoria, bo wiadomo, ?e ka?da z nas tu na forum mia?a swój przebieg dochodzenia do diagnozy i swoje z?e i dobre duszki po drodze...

jak wida? temat nie?atwy i naprawd? szeroki, my?l?, ?e najwi?kszym jego wrogiem mo?e by? uogólnianie...

powodzenia //u?miech

--------------------
Gdyby mi co? przysz?o do g?owy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)
akcja dla Alicji zako?czona sukcesem!!! - kliknij tutaj !

---><---

+Quote Post
Anna Korzon
9.04.2009, 19:43

pocz?tkuj?cy na forum
**

Zarejestrowana
3
9-04 09
1,506

Bardzo Wam dzi?kuj? (i prosz? o wi?cej...). Zaczynam widzie? ?wiate?ko w tunelu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

+Quote Post
agawa
9.04.2009, 20:27

Guru na forum

Wspiera forum
3,842
15-10 08
Warszawa
1,131

To i ja dodam swoje trzy grosze (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Za ka?dym razem zdumiewa mnie termin 'badania profilaktyczne', bo 'profilaktyka', jak wiemy, to zapobieganie.... Mag_dag ju? o tym pisa?a. Je?li badania, to przesiewowe.
Na temat samej profilaktyki, moim zdaniem, wiedza jest spora... ruch, zdrowe od?ywianie, etc. Inny temat to - dlaczego wi?kszo?? ludzi do nich si? nie stosuje i ho?duje przekonaniu, ?e jego problem nie dotyczy... Zaprzeczanie, wypieranie, intelektualizowanie s? w tej materii wszechobecne.
Badania... hm... pacjentk? nfz by?am przez 35 lat swojego ?ycia; dodam, ?e mieszkam w wa-wie; i nigdy z woli lekarza nie dosta?am skierowania na jakiekolwiek badania dodatkowe. Zdarzy?o si?, ?e o morfologi? musia?am '?ebara?', bo na oko pani doktor by?am zdrowa. Jedynie coroczna, bez przypominania, cytologia. Swoj? drog? to dla mnie bardzo ciekawy temat: jak to si? sta?o, ?e cytologia wykonywana jest tak systematycznie, natomiast badanie piersi przez tego samego lekarza - ju? nie? - jak do tego maj? si?: program profilaktyki oraz upowszechnienie wiedzy w?ród pacjentów, ale te? lekarzy...
Nie, oszukuj? - od czasu, gdy si? przemeldowa?am na Ursynów - corocznie dostaj? zaproszenie na mammografi? i cytologi? do centrum onkologii. W moim poprzednim miejscu zamieszaknia to nie mia?o miejsca. Nie korzystam, bo zbyt du?o czasu zajmuje wizyta - ba?agan, nerwowo?? personelu, haos...
Od 10 lat jestem pacjentk? du?ego centum medycznego, w którym wyznawana jest zasada: czym szybciej zdiagnozujemy tym mniej nas b?dzie kosztowa?o leczenie. Praktycznie jestem badana na wszelkie sposoby systematycznie: morfologia, cytologia, mammografia, usg prawie wszystkiego - standard coroczny, albo i cz??ciej. Gdy którego? roku nie zjawi?am si? w porze bada? w przychodni, zadzwoniono do mnie i z trosk? zapytano, czy mog? mi pomóc w ustaleniu dogodnych dla mnie terminów. By?am tak zaskoczona, ?e przy najbli?szej okazji podzieli?am si? swoj? w?tpliwo?ci? z moim lekarzem prowadz?cym. U?miechn?? si? i odpowiedzia?, ?e przecie? chodzi o kas? - to jest przedsi?biorstwo maj?ce przynosi? zyski. Moja powa?na choroba, to dla nich strata finansowa... Namawiaj? równie? do szczepie? wszelakich. Równie? jako zaprzysi?g?? palaczk? namawiaj? na wszelkie sposoby do zaprzestania palenia.
Dzi?ki temu mojego raka wykryto natychmiast. Po mastektomii nie potrzeba ?adnego innego leczenia. Poniewa? moje ubezpieczenie przewiduje, ?e pokryje równie? koszty mojego pobytu w szpitalu, opieki piel?gniarskiej etc - sporo zaoszcz?dzili, ?e szybko mnie zdiagnozowali... cho?, musz? si? przyzna?, ?e si? opiera?am, bo wcale taka ch?tna do bada? nie by?am... Niby taka ?wiat?a i wykszta?cona, ale "przecie? ja nie zachoruj?", wi?c po co chodzi? na badania, tyle innych rzeczy w tym czasie mo?na zrobi?...na przyk?ad - pracowa? wi?cej, dzie?mi si? zaj??, posprz?ta?, m??a dopie?ci?...
?ycz? Aniu ciekawej pracy nad artyku?em.

--------------------
.....wszystko mija....nawet najd?u?sza ?mija....

+Quote Post
betty
9.04.2009, 20:42

du?a praktyka na forum

Zarejestrowana
342
9-11 07
mazowieckie
111
Numer GG: 4972897

O jakiej profilaktyce mówimy??!!??
Zak?ada si?, ?e na raka piersi choruj? Panie po 50-tce i te w?a?nie Panie powinny wykonywa? mammografi?.
Ja ju? pisa?am w innym w?tku, ?e od lat co rok lat robi?am USG piersi (prywatnie). Tymczasem w wieku lat 32 znalaz?am sobie sama guza w prawej piersi. Szybko biopsja - diagnoza: rak.
Te? my?la?am, ?e to niemo?liwe zachorowa? w tym wieku - przecie? choruj? tylko Panie po 50-tce. Taki odebra?am przekaz. I ten przekaz odbiera mnóstwo m?odych dziewczyn, które s?dz?, ?e problem ich nie dotyczy.

P.S. Do lekarzy jednak mam szcz??cie.

+Quote Post
manka45
9.04.2009, 20:43

Guru na forum

Wspiera forum
1,089
5-11 07
SABATOWO KUJAWSKIE
20
Numer GG: 1536385

Chcia?am poruszyc tu jeszcze jeden problem ,a mianowicie strasznie d?ugi okres od diagnozy do podjecia jakichkolwiek kroków .
Po z?ym wyniku z usg ,lub mamografii ,mamy wyznaczany kolejny termin na biopsje ,potem oczekiwania na wynik .Znowu czekamy aby dostac sie do onkologa .Terminy operacji nie zawsze s? szybko wyznaczone .Nawet po operacji czeka sie miesi?cami za leczeniem uzupe?niajacym ,gdzie mówi sie ze powinno byc rozpoczete do miesiaca od operacji.
To koszmar mysli szaleja w g?owie , czas ucieka a na wszystko trzeba czekac.....
Kolejki, terminy to zmora naszej Ochrony Zdrowia

--------------------
Roztancze w sobie swiat na przekór ?zom.......

http://www.youtube.com/watch?v=zB0JISdrSsw...feature=related

+Quote Post
aurora
9.04.2009, 22:04

Guru na forum

Wspiera forum
1,559
8-11 07
kujawy i pomorze
88

No có? temat profilaktyki nowotworowej to temat rzeka. Zreszt? nie tylko nowotworowej.

Ale od pocz?tku.
Dla mnie podstawowy b??d to mylenie poj??. Wszelkie programy realizowane poprzez umowy z NFZ to tak jak wspomnia?a Agawa przesiewy a nie programy profilaktyczne.
Nazywanie mammografii badaniem profilaktycznym moim zdaniem jest wielk? pomy?k?.

Profilaktyka to ukierunkowanie dzia?anie maj?ce na celu redukcj? lub wyeliminowanie czynników i zachowa? predysponuj?cych do powstania okre?lonych schorze? lub urazów (oczywi?cie w my?lowym skrócie). Natomiast mammografia to badanie które pozwala rozpozna? chorob? we wczesnej fazie i w ?aden sposób jej nie zapobiega.

Okre?lone przez specjalistów grupy wiekowe maj? moim zdaniem zupe?nie niez?? dost?pno?? do tego rodzaju "programów" gorzej niestety z ch?ciami. Z w?asnego podwórka wiem ?e win? za pó?ne rozpoznanie najlepiej obarczy? kogo? a nie siebie, a t?umaczenie o braku dost?pno?ci czy kolejkach jest fantastycznym wybiegiem. W ubieg?ym roku organizowa?am w 10 000 populacji, darmowy wyjazd dla 50 kobiet do Centrum Onkologii na badania. To by? koszmar. Po miesi?cu z trudem wspólnymi si?ami z 3 piel?gniarkami, po?o?n? i trzema proboszczami uzbierali?my 40 pa?.

Zupe?nie inaczej sytuacja wygl?da z pozosta?ymi kobietami. Dla ca?ej reszty wykonanie mammografii jako badania wcze?nie wykrywaj?cego chorob? nowotworow? graniczy z cudem.

Ale rak piersi to nie jedyny nowotwór niestety. W pozosta?ych moim zdaniem sytuacja jest o wiele gorsza.
Brak jakichkolwiek dzia?a? ze strony NFZ czy MZ które wp?yn??yby na wczesne ich wykrywanie.
Jeszcze do niedawna mieli?my szanse na szybsze wykrycie raka p?uc. Co dwa lata ka?dy Polak obowi?zkowo wykonywa? RTG klatki piersiowej, wprawdzie chodzi?o tu o rozpoznanie gru?licy jako choroby zaka?nej ale przy okazji mo?na by?o wcze?nie rozpozna? i raka. W zwi?zku z eliminacj? tej choroby odesz?o si? niestety od wykonywania prze?wietle?.

Wprawdzie obowi?zuje rozporz?dzenie MZ które okre?la terminy bada? profilaktycznych dla kobiet i m??czyzn po uko?czeniu okre?lonego wieku, polegaj?ce na palpacyjnym badaniu piersi u kobiet i badaniu per rectum u m??czyzn w POZ, ale moim zdaniem jest to nieporozumienie.
Jakie? dwa lub trzy lata temu, pozbawiono medycyn? rodzinn? mo?liwo?ci wykonania USG piersi i gruczo?u krokowego. Lekarze rodzinni zostali pozbawieni narz?dzia weryfikacji swoich w?tpliwo?ci. Na raku piersi i prostaty inwencja twórcza którego? z ministrów zdrowia si? sko?czy?a.
O ewentualnych zorganizowanych innych badaniach przesiewowych w kierunku chorób nowotworowych nic mi niestety nie wiadomo (oczywi?cie oprócz szyjki macicy, ale tu jest podobnie jak z rakiem piersi).

W naszym kraju obowi?zuje cudo nazwane szumnie narodowym programem zdrowia. Na jego podstawie samorz?dy organizuj? a przynajmniej powinny profilaktyk?. W moim województwie na ten przyk?ad zaj?to si? nowotworami skóry. Pacjenci konsultowani s? przez wojewódzkie centrum dermatologiczne, a koszty bada? pokrywa powiat lub gmina. Jednak ze wzgl?du na ich wysoko??, zaproszenia kierowane s? do raptem kilkunastu osób z danego regionu.
Bogatsze gminy we w?asnym zakresie wykupuj? dla swoich mieszka?ców na przyk?ad mammografie dla kobiet z innych grup wiekowych czy wykonanie PSA dla m??czyzn. Wszystko zale?y jednak od do?wiadcze? w?odarzy oraz ich poziomu wiedzy medycznej.

+Quote Post
sówka
9.04.2009, 22:17

Expert na forum

Wspiera forum
453
12-03 09
Warszawa
1,465

Pani Anno
istnieje co? takiego jak "podwy?szone ryzyko wyst?pienia raka piersi"
nie spe?nia?am w?asciwie ?adnego z kryteriów... wi?c... nie bada?am si? sama...
bada?a mnie moja ginekolog, robi?am mammografi? co 2 lata, tak beznami?tnie, bo tak trzeba...
i nagle szok... guz i to niema?y...
szybkie dotarcie do onkologa (po znajomo?ci), biopsja, diagnoza - rak
zaraz potem chemia, po niej radykalna mastektomia, przede mn? radioterapia...
mam szcz?scie - leczenie w tempie expresowym
ale ile czasu i mo?liwo?ci zaniedba?am wcze?niej? sama nie umiem sobie odpowiedzie? na to pytanie, bo nie chc? sie zadr?cza?
jedno wiem - temat raka piersi nie powinien schodzi? z ?am gazet, pierwszych stron w necie, ambon w ko?cio?ach,
pomagaj? akcje, ale to musi dotrze? na sta?e do ?wiadomo?ci ludzi,
kobiet, ?e musz? si? bada?, m??czyzn, ?e musz? o tym rozmawia? z kobietami
nie ma mowy o profilaktyce,
zachorowaniu, jak na razie, nie mo?emy zapobiec, ale mo?emy wykry? "gada" jak najwcze?niej i walczy? z nim szybko i jak najskuteczniej

--------------------
Lord, help me be the person, my dog thinks I am

Fundacja Boksery w Potrzebie

+Quote Post
Anna Korzon
10.04.2009, 7:51

pocz?tkuj?cy na forum
**

Zarejestrowana
3
9-04 09
1,506

Wiem co to "podwy?szone ryzyko", bo i mnie to dotyczy. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Zobaczcie, jakie to dziwne - cz?owiek jednak uczy si? na b??dach innych. Moja Mama si? nie bada?a regularnie. Gdyby nie przypadek, nie wykryto by u niej guza. Teraz ja, nast?pne pokolenie, chucham na siebie i "o?wiecam" innych.

+Quote Post
bozena_stanczyk
10.04.2009, 12:55

Guru na forum

Wspiera forum
902
13-01 09
Tomaszów Maz.
1,355

Ja wykry?am sobie guza sama i to 13 lat temu kiedy w mediach nic si? nie mowi?o na ten temat.Dzieki prywatnej wizycie u patomorfologa,ktory do nas przyje?dza z ?odzi,zyje.Biopsje zrobi? mi na miejscu.Wynik by? za par? dni i od razu pokierowa? mnie do Matki Polki na mastektomi?.Gdybym przypadkowo nie znalaz?a jego og?oszenia w lokalnej gazecie,ju? by mnie tu dawno nie by?.Mia?am 39 lat i 2 letnie dziecko....
Potwierdzam wpis Lidki -w naszym mie?cie nie ma profilaktyki. (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)

--------------------
G?owa do góry ! :)

+Quote Post
« · Wykrywanie · »

2 V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

: · ·

· · ·

: 30.03.2020 - 1:06