IPB

( | )

Reply to this topicStart new topic
> "Ocaleni"po wojnie-znacie ich?
V
mgie?ka
7.11.2008, 16:48

Guru na forum

Wspiera forum
1,568
27-12 07
233

Nie wiem czy wypada, ale poprosz?...Mo?e siedz?c mi?dzy kartkami kolejnych ksi??ek akurat spotykacie owych "ocalonych"? Tych nieszcz??ników, co niby ocaleli, wyszli z koszmaru wojny, ale... W?a?nie kreacje "ocalonych" przedstawione w oparciu o literatur? wspó?czesn? s? tematem prezentacji maturalnej mojej córki. Za wszelkie podpowiedzi ocean wdzi?czno?ci czeka (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
jest ból, który boli bardziej ni? ból i smutek wi?kszy ni? smutek...
.............................................................
"Dusza ?ywi si? tym, z czego si? cieszy"
?w. Augustyn
................................................................................
Nie p?acz... kamienie nie p?acz?...
Go to the top of the page

+Quote Post
mag_dag
7.11.2008, 16:53

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
5,371
6-11 07
Sosnowiec
49

mgie?ko, tak dok?adnie to nie wiem czy o to chodzi, bo mog?am nie zrozumie? tematu, ale na szybko przysz?a mi do g?owy ksi??ka autobiograficzna Romy Ligockiej "Dziewczynka w czerwonym p?aszczyku"
... warto przeczyta? tak w ogóle ...

--------------------
Gdyby mi co? przysz?o do g?owy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)
akcja dla Alicji zako?czona sukcesem!!! - kliknij tutaj !

---><---

+Quote Post
mgie?ka
7.11.2008, 22:19

Guru na forum

Wspiera forum
1,568
27-12 07
233

Dzi?kuj? Mag-dag (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Domy?lam si?, ?e czyta?a? t? ksi??k? (ja tylko recenzje w necie - narazie) Czy ta druga cz??? jest obszerna do?? w ilo?ci kartek? Chodzi mi o to, czy du?o b?dzie mo?na powiedzie? w oparciu o ten tekst ? Napewno do tego tematu maturalnego we?mie córka wiersz "Ocalony" Ró?ewicza, opowiadania Borowskiego, mo?e Bratny no i przynajmniej jeszcze jedna, dwie pozycje. Poprosi?am o podpowiedz, bo z pewno?ci? s? ksi??ki o tej tematyce mniej znane. Czasu na napisanie pracy jeszcze niby du?o, ale lektury nale?y wybra? ju? teraz, a potem niech m?odzie? pracuje nad wypowiedzi? swoj? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Wczoraj posiedzia?am troch? w necie i poczyta?am - refleksje mnie nasz?y... Tak trudno teraz m?odym przekaza? klimat tamtych lat. Rozmowy, które prowadzili znajomi mojej Babci wspominaj?c wojn?, a ja b?d?c dzieciakiem ws?uchiwalam si? w ka?de s?owo. Potem zaczytywa?am si? w ksi??kach. "Dymy nad Birkenau" do tej pory pozostawiaj? silne wra?enie... I tak sobie my?l? - wtedy ludzie te? chorowali na ró?ne choroby, tak?e raka i do tego dochodzi?o zagro?enie wojny. A przecie? prze?ywali. Pami?tam, jak Babcia opowiada?a mi, ?e jej kole?anka tu? po wojnie mia?a raka piersi. Pojecha?a do Warszawy, wycieli, dalszego leczenia nie by?o. Do?y?a pó?nej staro?ci. Mo?na powiedzie? znane: komu co pisane... Ale mo?e to si?a ducha, ta si?a jak? musieli mie? ludzie wojny, "rozprawia?a si?" z gadem?

--------------------
?w. Augustyn
................................................................................

+Quote Post
Kela
7.11.2008, 22:38

Guru na forum

Wspiera forum
2,384
5-11 07
lubelskie
31
Numer GG: 4948590

Przeczyta?am twój post i tez pierwsza mysl by?a "Dziewczynka w czerwonym p?aszczyku"
ale mo?e byc te? "Pianista" W?adys?awa Szpilmana

+Quote Post
mag_dag
8.11.2008, 10:39

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
5,371
6-11 07
Sosnowiec
49

mgie?ko, nie bardzo rozumiem o co pytasz, jaka druga cz???? poprosz? ja?niej //oczko

Kelu, te? my?la?am o Szpilmanie - tu dodatkowo mo?na co? o filmie, który powsta? na podstawie ksia?ki dopisa?, przy "Dziewczynce w czerwonym p?aszczyku" te?, bo Ligocka to w?a?nie owa dziewczynka z filmu "Lista Schindlera"...

i jeszcze mi si? przypomnia?a ksi??ka Jerzego Kosi?skiego "Malowany ptak", tylko, ?e po latach okaza?o si?, ?e to co opisa? w ksi??ce, to nie s? jego autentyczne prze?ycia, wiec nie wiem czy si? nadaje...

mam skleroz?, ale jak tylko mi sie co? przypomni to dopisz?

--------------------

---><---

+Quote Post
Kela
8.11.2008, 19:39

Guru na forum

Wspiera forum
2,384
5-11 07
lubelskie
31

S?ysza?am wczoraj zapowied? filmu "Pianista". W poniedzia?ek chyba, wieczorem w TVP1

+Quote Post
EL?BIETA
8.11.2008, 21:05

Guru na forum

Zarejestrowana
1,137
6-11 07
Kielce/Morecambe
44

proponuje ksiazke Hanny Krall "Zdazyc przed Panem Bogiem" To o Marku Edelmanie, przywodcy ?ob-u i dowodcy powstania w gettcie warszawskim

--------------------
?ycie jest cudownie pi?kne

+Quote Post
mgie?ka
9.11.2008, 20:07

Guru na forum

Wspiera forum
1,568
27-12 07
233

Mag - dag ta druga cz??? wzi??a si? z recenzji - podzielono jakby losy dziewczynki i to w tej drugiej cz??ci pisze autorka o swoim radzeniu sobie i nieradzeniu z rzeczywisto?ci? powojenn?. Je?li o film chodzi to raczej odwrotnie by?o - Roma dopatrzy?a si? siebie w filmie i postanowi?a to opisa?.
Kelu - postaram si? nie przegapi? godziny "Pianisty"
Elu - te? nad tym my?limy. ?atwiej jest wybiera? z du?ej ilo?ci ksi??ek te kilka - no i to moje dzieci? ma wybra? (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) A moje dzieci? umys? ?cis?y i na podpowiedzi mamy liczy, a mama liczy na Wasze podpowiedzi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------
?w. Augustyn

+Quote Post
mag_dag
9.11.2008, 21:01

Guru na forum

Zespó? Amazonki NET
5,371
6-11 07
Sosnowiec
49

mgie?ko, teraz rozumiem, wydaje mi si? , ?e o powojennym ?yciu jest wystarczaj?co du?o...
co do "Listy Schindlera" to w?a?nie to mia?am na my?li, tylko napisa?am w skrócie //oczko

strach pomy?le?, ?e za rok ja b?d? si? "zmaga?" z matur? mojej córki ...
powodzenia ?ycz? ...

--------------------

---><---

+Quote Post
mgie?ka
9.11.2008, 21:15

Guru na forum

Wspiera forum
1,568
27-12 07
233

Madziu - za rok to ju? mog? zdawa? matur? inaczej. Pono? ostatni rok z prezentacjami. Za ?yczenia podzi?kuj? w maju (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------
?w. Augustyn

+Quote Post
Kela
9.11.2008, 22:32

Guru na forum

Wspiera forum
2,384
5-11 07
lubelskie
31

Roma Ligocka napisa?a jeszcze inne ksi??ki, w których wraca do przezy? z dzieci?stwa.
"Tylko ja sama" i zbiór felietonów "Wszystko z mi?o?ci" - chyba tez powinny?cie przeczyta?.

+Quote Post
« · Ksi??ka · »

Reply to this topicStart new topic

: · ·

· · ·

: 15.08.2020 - 21:07