Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Zasady postepowania przy obrzekach limfatycznych konczyny górnej
Forum Amazonki Net > Rak piersi > Rehabilitacja
Stron: 1, 2
Al_la
Ważne w przypadku istniejącego już obrzęku, aby zapobiec pogorszeniu się obrzmienia oraz dla osób narażonych na obrzęki, aby nie dopuścić do powstania obrzęku.

Osobą narażoną na obrzęki jest osoba operowana (usunięcie węzła chłonnego pachy lub dołu nadobojczykowego) lub poddawana zabiegom naświetlania. Celem tych zasad postępowania jest niedopuszczenie do dalszego uszkodzenia pozostałych naczyń limfatycznych kończyny górnej, jak również utrzymanie produkcji limfy na możliwie niskim poziomie. Zmniejszenie obrzęku jest najczęściej możliwe jedynie dzięki fizjoterapii obrzękowej, na którą składają się manualny drenaż limfatyczny, terapia kompresji (uciskowa), gimnastyka przeciwzastojowa oraz wysokie ułożenie kończyny. Bandaże lub rastopy uciskowe na kończyny powinny być w ciągu dnia noszone bez przerwy. Na noc możliwe jest zakładanie lekkiego bandażu lub lekkiej rajstopy uciskowej.

Uwaga przy nadmiernych przeciążeniach

(Poprzez wytwarzanie zwiększonej ilości płynu limfatycznego prowadzą do natężenia obrzęku)

Jeśli chodzi o pracę zawodową, nie wykonywać za pomocą kończyny prac średniociężkich , ciężkich oraz wielogodzinnych monotonnych prac lekkich (np. praca przy taśmie produkcyjnej lub praca na akord. Pisanie ręcznie i na maszynie możliwe jest jedynie w ograniczonym stopniu).
Omówić z lekarzem problemy ciężkiego upośledzenia, przekwalifikowania, pracy w częściowym wymiarze godzin, niezdolności do wykonywania zawodu i pracy zarobkowej.

Jeśli chodzi o prace domowe, niekorzystnie wpływać może mycie okien, wielogodzinne prasowanie oraz robienie na drutach.
Torbę z zakupami nosić w zdrowej ręce, ewentualnie używać toreb lub walizek na kółkach.

W sporcie nie nadwerężać kończyn.
Wolno uprawiać sport mało intensywny, rozumiany jest jako trening z przerwami (zapobieganie nadmiernemu zmęczeniu mięśni), np. z umiarem tenis, golf, narciarstwo długodystansowe.
Dobrze wpływa pływanie i gimnastyka.
Wszystkie dyscypliny sportowe (poza pływaniem) uprawiać w miarę możliwości w rajstopach uciskowych, ponieważ wspierają one dodatkowo odpływ limfy.

Nie trzymać długo kończyny opuszczonej, ponieważ utrudnia to odpływ limfy.
"Limfa płynie pod górę wolniej, niż z góry", dlatego też starać się w miarę możliwości pozycjonować kończynę powyżej poziomu serca, np.na specjalnym oparciu, w nocy i częściowo za dnia (np. w trakcie oglądania telewizji, dłuższegj jazdy samochodem).

Uwaga przy masażu klasycznym

(Zwiększony przez masaż przepływ krwi w tkankach prowadzi do wytwarzania zwiększonej ilości płynu limfatycznego. Poza tym istnieje niebezpieczeństwo zerwania naczyń krwionośnych i krwawego wylewu).

Nie wolno stosować masażu na kończynach dotkniętych obrzękiem oraz należących do nich ćwiartkach tułowia (także za pomocą odpowiedniego sprzętu masującego).
Zabieg masażu drugiej kończyny oraz części szyjnej i piersiowej kręgosłupa przeprowadzać wyłącznie w kombinacji z zabiegiem drenażu limfatycznego kończyny dotkniętej obrzękiem.

Uwaga przy obrażeniach

(Duże, małe oraz powtarzające się najmniejsze obrażenia prowadzą do zniszczenia naczyń limfatycznych lub do krwawych wylewów, które powodują zwiększenie ilości plynu limfatycznego).

Podczs pracy w kuchni z użyciem ostrych narzędzi (np. noża) stosować odpowiednie rękawice, podczas zmywania - rękawice gumowe.
Podczas szycia zakładać naparstek.
Przy pielęgnacji kwiatów i pracy w ogrodzie zakładać rękawiczki ze względu na kolce i ciernie a w kontakcie ze zwierzętami ze względu na rany na skutek podrapania lub pogryzienia.
Ze względu na niebezpieczeństwo ukąszenia przez owady (np. podczs grylowania w letni wieczór) zakładać odzież z długim rękawem i ewentualnie rękawiczki.
Na urlopie unikać terenów będących siedliskiem komarów.
Podczas pielęgnacji paznokci nie zacinać się w palec.

U lekarza nie korzystać z zabiegów pobierania krwi, iniekcji, infuzji czy akupunktury w kończynę górną lub należących do niej ćwiartek tułowia.
Unikać częstych zabiegów pomiaru ciśnienia na kończynie dotkniętej obrzękiem.
W przypadku obrzęków cięższych mogą one bowiem podawać nieprawidłowe wyniki badań.
W przypadku obrzęków obydwu kończyn górnych zaleca się pobieranie krwi z żyły pachwinowej.

Nie uprawiać dyscyplin sportowych, które szczególnie narażają kończyny, tj. piłka ręczna, siatkowa lub też ryzykowne narciarstwo zjazdowe.

Nie wykonywać ruchów gwałtownych i szarpanych oraz ruchów nadmiernego rozciągania.

W przypadku złamań kończyny lub krwawych wylewów zwiększyć intensywność zabiegów manualnego drenażu limfatycznego.

Uwaga przy przegrzaniu

(Prowadzi do wytwarzania zwiększonej ilości płynu limfatycznego)

Unikać urlopu w krajach o bardzo wysokich temperaturach ze względu na upały
i długie napromieniowanie słoneczne (niebezpieczeństwo oparzenia słonecznego). Naświetlanie promieniami słonecznymi możliwe jest jedynie wtedy, gdy intensywność promieni nie jest zbyt duża, nie trwa zbyt długo i nie powoduje przegrzania.
Uwaga przy oparzeniach podczas palenia papierosów.
W pracach domowych stosować rękawiczki - szczególnie przy kuchence, przy piecu oraz prasując żelazkiem.
Woda na zmywanie naczyń nie powinna być zbyt gorąca.

Ciepła kąpiel oraz kąpiel w źródłach termalnych nie powinna przekraczać temperatury 33° - 34° C.
Korzystna temperatura to 25° - 28° C.

Nie stosować na kończynach dotkniętych obrzękiem oraz należących do nich ćwiartkach tułowia gorących okładów, krótkich fal, czy też gorącego powietrza (np. suszarki do włosów w kształcie klosza u fryzjera).
Zabieg masażu drugiej kończyny oraz części szyjnej i piersiowej kręgosłupa przeprowadzać wyłącznie w kombinacji z zabiegiem drenażu limfatycznego kończyny dotkniętej obrzękiem.

Na obrzęk niekorzystnie może wpływać również sauna, dlatego należy ją najpierw ostrożnie wypróbować.

Uwaga przy odmrożeniach

(Silne przechłodzenie i odmrożenia prowadzą do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Ponowne ocieplenie i towarzyszący mu zwiększony przepływ krwi prowadzą do wytwarzania zwiększonej ilości płynu limfatycznego)

Zalecane jest noszenie ciepłej odzieży i grubych rękawiczek

Uwaga przy stanach zapalnych

(Prowadzą do wytwarzania zwiększonej ilości płynu limfatycznego, szczególnie w przypadku zapaleń bakteryjnych)

Najczęstrzą komplikacją obrzęku limfatycznego jest róża przyranna (erysipelas), czyli zapalenie wywołane bakteriami paciorkowca (streptokoki).
W ramach profilaktyki róży przyrannej na każdą drobną ranę uszkodzonej kończyny górnej nakładać środek dezynfekujący 4-6 razy dziennie przez okres kilku dni.
Przy wystąpieniu erysipelas (zwiększenie obrzmiena, zaczerwienienie, ból, gorączka) konieczne jest leczenie penicyliną, w przypadku alergii na penicylinę - leczenie erytromycyną lub tetracyklinami.
W domu i na urlopie należy zawsze mieć przy sobie antybiotyk i środki dezynfekujące.

Grzybice kończyny i dłoni smarować intensywnie odpowiednimi maściami
i roztworami.

W prypadku skóry suchej do pielęgnacji używać maści o odczynie lekko kwaśnym.

Uwaga przy egzemach

(Prowadzą do wytwarzania zwiększonej ilości płynu limfatycznego)

Unikać alergizujących leków, kosmetyków i środków stosowanych w chorobach skóry.
Przy alergii na skutek pracy zawodowej omówić zmianę zawodu z lekarzem.
Konsekwentnie leczyć egzemy.

Uwaga przy zbyt obcisłej odzieży

(Pozostałe naczynia limfatyczne, szczególnie te, które znajdują się na powierzchni skóry, ulegają zawężeniu, przez co utrudnniony zostaje odpływ limfy).

Zabronione jest noszenie obcisłych rękawów.
W przypadku ciężkiej silikonowej protezy piersi dochodzi do nadmiernego obciążernia ramiączka biustonosza, co może spowodować ucisk na naczynia limfatyczne kończyny. Dlatego też stosować lekkie protezy z tworzywa piankowego lub wykonywane z kombinacji tworzywa piankowego i silikonu.
Pod ramiączkami biustonosza można stosować szerokie przesuwane poduszki lub ewentualnie używać specjalnego biustonosza z szerokimi ramiączkami.
Podsuwaniu się do góry lekkiej protezy piersi można zapobiec poprzez noszenie specjalnego biustonosza lub dzięki wszytej w biustonoszu kieszeni.
Można też rozważyć przeprowadzenie operacji pomniejszania drugiej piersi.

Torebkę należy nosić na zdrowym ramieniu.

Zegarek, branzoletka i pierścionki nie mogą obciskać kończyny.

Uwaga przy operacjach kończyny dotkniętej obrzękiem oraz należących do niej ćwiartek tułowia

(Prowadzą do uszkodzenia naczyń limfatycznych a przez to do gorszego odpływu limfy, dlatego też dozwolone jedynie w przypadku operacji ratujących życie)

Po operacji należy zwiększyć intensywność zabiegów manualnego drenażu limfatycznego. Zalecane jest leczenie stacjonarne w specjalistycznej klinice limfologicznej.

Uwaga przy nadwadze

(Masy tłuszczowe wywołują ucisk na naczynia limfatyczne, co dodatkowo utrudnia odpływ limfy).

"Tluszcz i limfa nie tolerują się".
Konieczna jest utrata wagi przy otyłości (adipositas).

Nie ma specjalnej diety przy zaburzeniach układu limfologicznego.
Pożywienie powinno być urozmaicone i zawierać wiele składników roślinnych. Korzystna jest dieta małosolna.
Ilości wypitych płynów nie odgrywają większego znaczenia.

Nikotyna nie pogarsza stanu obrzęku limfatycznego, jest jednak szkodliwa dla zdrowia.
Alkohol może spowodować przejściowe pogorszenie stanu obrzęku limfatycznego.
Maja048
Która i na jakich zasadach stosuje rękaw terapeutyczny? Czy pomaga? Czy jest refundacja z NFZ?Pozdrawiam
Maja048
Podaję zestaw ćwiczeń do S t o s o w a n i a !!! A oto lista ćwiczeń które możesz wykonywać w domu.Poprawiają sprawność kończyny górnej.Ich sekwencja jest specjalnie dobrana aby poprawić przepływ chłonki.Nie są to zbyt wyczerpujące ćwiczenia,ani nie zajmują zbyt wiele czasu- jedyną ich wadą jest to,że prawdziwy skutek przynoszą dopiero wtedy gdy są wykonywane codziennie.
Gimnastykę rozpoczynamy od barków i ramion
1. Ręce wzdłuż tułowia.Wykonujemy 10 x ruch wzruszania ramion.
2. Ręce wzdłuż tułowia.Wykonujemy ruchy krążenia ramion 10 x
3. Ręce w bok uniesione na wysokości barków.Dłońmi "rysujemy" kółka od całkiem małych do coraz większych 10 - 20 x
4. Siadamy przy stole,na blacie opieramy łokieć.Prostujemy i zginamy rękę w łokciu 10 - 20 x
5. Siedząc w fotelu i mając rękę wspartą na oparciu dotykamy go naprzemiennie raz grzbietem raz częścią dłoniową ręki 10-20x
6. Pozycja jak w ćwiczeniu powyższym,ręka zwisa poza oparciem.Prostujemy i zginamy rękę w nadgarstku /maksymalny
zasięg ruchów/ 10 - 20 x
7. Dłonie złożone razem,kończyny górne zgięte w łokciach.Dłonie są wysokości klatki piersiowej.Pchamy ręce przeciw sobie.
Tak jakbyśmy chciały ucisnąć piłeczkę która jest między nimi. 10 x
8. Stajemy twarzą do ściany dość blisko.Obie ręce opieramy na ścianie tak wysoko jak potrafimy sięgnąć.Pchamy ścianę jakbyśmy
chciały ją przesunąć,staraj się nie odchylać do tyłu. 10 x

Ćwiczenia wykonujemy bardzo wolno. Pozdrawiam
Andzia3731
MAM PYTANKO O TEN RĘKAW BO MNIE POBOLEWA RĘKA NIE ZAWSZE SIĘ BUDZĘ RANO Z MOIM KLINEM A PO NOCY NIERAZ BOLI RĄCZKA
Amor
Lepiej zglos sie do ortopedy by przepisal ci masaze reki u dobrej masazystki.
zuzanna
na masaże może dać skierowanie rodzinna nie musi do ortopedy ...
pozdsrawiam
Amor
Ja musialam od ortopedy,moze jak jest widoczny obrzek to nie trzeba ....nie wiem ale wymagano wizyty u ortopedy.
Hanna
W poprzednim tygodniu w moim klubie byli przedstawiciele francuskiej firmy Thuasne. Mają oni opatentowany sposób m.in. na obrzęki limfatyczne. Wchodzą obecnie w kontakt z wybranymi zakładami rehabilitacyjnymi w Polsce i już w najblizszym czasie w zakładach tych będzie można nabyć zamówione na miarę rękawy- na noc i na dzień. System nazywa się Mobiderm. Strona internetowa, którą podaję nie jest jeszcze ukończona, jak firma podpisze porozumienie z zakładami rehabiltacyjnymi, ich nazwy i adresy mają znależć się na stronie. Sama mam ochotę nabyć taki rękawek na noc- będę sapać, a moja łapka będzie się rehabilitować.

http://www.thuasne.pl/

Andzia! Jak mnie ręka boli, zaczynam więcej ćwiczyć, czasem nawet 3 razy po 20 minut i obowiazkowo automasaż wieczorem.
Kasia 1983
Witam!! Przepraszam Alka, że tu Ci piszę i się wtrącam, ale podpowiem dziewczynom co nieco.

Jeżeli chodzi o masaże, czy drenaże to może dać ogólny, albo lekarz rehabilitacji, np. na onkologii to najczęściej, szczerze to nie miałam jeszcze od ortopedy u nas w gabinecie.

Jeżeli chodzi o rękawy uciskające, to bardzo fajna sprawa, jeżeli są skłonności do obrzęków, tylko to nie załatwia sprawy ćwiczeń. Powiem szczerze, że jeszcze nie słyszałam o rękawach na noc i na dzień, moje pacjentki mają rękawy firmy z USA, a my współpracujemy z Niemcami, którzy są świetnie zorientowani w sprawie obrzęków i też moją rękawy tej firmy. Na rynku są tak naprawdę dwie firmy, które mają znakomite i godne pochwały wyroby. Jest wiele wskazówek jak dobrać dobrze rękaw, jeżeli ktoś będzie chciał to mogę to wszystko opisać. Tak naprawdę to starczy jeden rękaw, bo on nie zmienia swojej kompresji, obojętnie czy dzień, czy noc ona musi być taka sama.

Hania cieszę się, że wykonujesz automasaż, fajnie, że Cię poinstruowali biggrin.gif

Pozdrawiam
ELAS

Mnie ćwiczenia nie pomagają natomiast drenaż limfatyczny - zbawienie. Bez tego nie mogłabym funkcjonować.

Bajdunia
Ja mam pytanie odnośnie bandażowania ręki:
mój onk poradził mi żebym kupiła badaże elastyczne i sobie sama bandżowała ręke,
ale nie pokazał mi jak mam to robić.Kupiłam bandaże i poszłam do klubu amazonek,
żeby mi pokazały jak to się robi.I dobrze,że poszłam do nich,bo jak mi powiedziały,że
to mają byc jakieś specjalne bandaże,które kosztują ok.700zł,a tymi elastycznymi
można sobie krzywdę zrobić i mam sama nie próbować.Trochę mnie zatkało,bo teraz nie wiem,one mają rację?a lekarz co?nie wie?a ja dalej nic nie wiem.
wiecie coś na ten temat?
Kasia 1983
Witam!!

Te bandaże mają różny stopień ucisku, koszt całego zestawu do kompresowania ręki to około 130 zł. Wykonuje to fizjoterapeuta lud masażysta tylko po kursie drenażu z kompresowaniem.

Polega to na tym, że najpierw się drenuje, a później kompresuje i tak codziennie do czasu kiedy obrzęk się zmniejszy pomiarowo i widocznie, następnie zamiast kompresowania kupuje się rękaw i wtedy stosuje się drenaż już z rękawem bez kompresowania.

Kompresowanie wykonuje się od palców po same ramię stosując odpowiedni ucisk tymi bandażami. Na paliczkach jest on większy niż na ramieniu. Stosuje się mniejsze bandaże na palce, następnie naciąga się odpowiedni rękaw z delikatnego materiału, zakłada się poduszeczki uciskowe na grzbiet dłoni i na część dłoniową ręki, oraz odpowiednio grubą izolację na dół łokciowy. Zawsze łokieć musi być w delikatnym zgięciu. Następnie to pokrywa się takim tworzywem podobnym do waty i dopiero na to bandaże o odpowiedniej rozciągliwości i odpowiednim ucisku stosując bandażowanie na okrętkę i kłosem, oczywiście zawsze zmienia się kierunek bandaża w celu lepszej kompresji. Rozmiary stosowane to 6, 8, 10. No i podstawa dobrej kompresji to ten właściwy ucisk, czyli na palcach bardziej i przedramieniu, a na ramieniu już mniej, ale musi on być odczuwalny.
Pacjentki na noc mogą zdjąć ewentualnie jeden bandaż, a jest ich sporo wink.gif

Służę pomocą. No i sama to robię więc wiem, że to naprawdę świetna sprawa przy obrzękach.
zuzanna
Kasiu - kiedy bedziesz w trojmiescie chetnie bym skorzystala z Twojej wiedzy i doswiadczen
ja juz u tylu rehabilitanow bylam i nic w AM w Gdansku - bylam tez u samej dr. Nyka i nic
bandazowanie tez przeszlam w Gdansku - rekaw tez nosilam i tez bez zmian
walcze 3-ci rok bezskutecznie - nie wiem co o tym myslec ???????
pozdrawiam
Bajdunia
Dzięki Kasiu za informacje,nie wiedziałam o tym.Szkoda,że mieszkasz tak daleko,chętnie skorzystałabym z takiej terapi.
Rozumiem,że te bandaże trzeba zakupic za własne pieniądze?Rękaw chyba też?A na takie zabiegi trzeba miec skierowanie?
Kasia 1983
Zuśka to bardzo ciekawe z miłą chęcią bym sobie z Tobą porozmawiała na temat tego obrzęku, jak tylko będę w Gdańsku u koleżanki to napewno dam znać i się spotkamy na małe pogaduchy.

Bajduniu bandaże kupuje się za swoje i rękawek też, zabiegi- drenaże robi się na skierowanie, ale wiesz jak jest z kolejkami więc pewnie trzeba uzbroić się w cierpliwość, albo prywatnie.

Wiecie co tak sobie myślę, że naprawdę szkoda, że nie mieszkam bliżej Was, bo z miłą chęcią bym pomogła i powiedziała co i jak wub.gif
ELAS

Rozmawiałam dzisiaj z koleżanką amazonką na temat bandażowania. Ma duży obrzęk, walczy z nim od 2 lat, przeszła bandażowanie, nosi rękaw. Powiedziała, że bandażowanie owszem jest skuteczne gdy się chce zbić wodę ale ze zbierającym się białkiem sobie nie radzi.
Czy ktoś może wytłumaczyć o co chodzi?
Kasia 1983
Tak naprawdę to są różne rodzaje obrzęków, np. białkowe- najczęstszy, tłuszczowe, itd. Ja znam bandażowanie przy obrzęku białkowym i się sprawdza. Jeżeli to możliwe to napisz może, gdzie ją bandażowali i co oznacza dla niej ta woda, bo pierwsze słyszę o wodzie??
ELAS
Bandażowali ją w Łodzi. Jest to dziewczyna z łódzkiego zarządu amazonek. Jeździła też do Warszawy do profesora leczącego obrzęk. Dzięki tym wszystkim działaniom obrzęk się zmniejszył ale tylko trochę.

Po czym poznać jaki się ma rodzaj obrzęku?
Kasia 1983
No to tak!!

Obrzęk to przede wszystkim nagromadzenie wody i białek w przestrzeni tkankowej, ale również zwiększenie masy komórkowej, odkładanie metabolitów komórkowych, nagromadzenie keratynocytów i fibroblastów oraz odkładanie kolagenu.
Przy obrzęku zawartość wody zwiększa się o około 40%, natomiast masa sucha to około 12%.
Obrzęk prowadzi do ciężkich zaburzeń tkankowych i narządów oraz zastępowanie ich struktur komórkowych przez tkankę łączną i tłuszczową.
Obrzęk limfatyczny nie jest bolesny, natomiast już tłuszczowy tak, może dotyczyć osób z nadwagą, może być związany z zaburzeniami hormonalnymi. Dotyczy ud, bioder, brzucha, nie dotyczy natomiast stopy, dłoni co występuje przy obrzęku limfatycznym. Skóra jest bolesna przy ucisku przez gromadzenie się tkanki tłuszczowej- lipedemia.

Białka opuszczające naczynia krwionośne muszą zostać przywrócona do krwiobiegu poprzez układ limfatyczny. Wtedy, gdy układ limfatyczny jest niewydolny część białek zalega w przestrzeniach międzykomórkowych prowadzi to do powstania obrzęku.
Często do usunięcia wody z obrzęku stosuje sie leki moczopędne, usuwają one wodę, ale nie białka, które tak naprawdę mają zdolność do przyciągania ponownie cząsteczek wody i proces ten sie powtarza.

Obrzęk musi być zdiagnozowany przez lekarza, ale ja też już nie mam problemu z rozpoznaniem i myślę, że osoby drenujące też to widzą.

Jeżeli obrzęk jest duży, czyli tworzy się już słoniowacizna to naprawdę trzeba wiele cierpliwości i siły do ćwiczeń, kompresji i drenażu.

Mam nadzieję, że wyjaśniłam zrozumiale wink.gif

ELAS
Ło matko i córko - jak to mówi moja koleżanka.
Ja jestem właśnie po masażu - drenażu, który jest zbawienny na moją rączkę. Kasiu mój problem z obrzękiem polega na tym, że jest bardzo twardy. Nie mam dużej reki w obwodzie ale robi się twarda i szybko umie pojawiać się róża.
Co to za paskudny obrzęk jak myślisz?

Kasia 1983
To jest obrzęk najprawdopodobniej bogato białkowy. Jak nie widzę to ciężko. Spokojnie jeżeli Ci on pomaga to stosuj go, tylko pamiętaj, ze mają Ci opracować szyjkę, plecki, klatkę piersiową i łapkę, tak udrażnia się wszystkie drogi do właściwego odpływu tej chłonki z białkami.

A ta róża to może towarzyszyć obrzękowi, niekiedy tak jest, ale wtedy Pacjentki są kierowane na dłuższą kurację penicylinową najczęściej daje rezultat. Róża to stan zapalny skóry, spowodowany paciorkowcem, może jak by to było zaleczone u Ciebie to i obrzęk zrobił by się miększy??!! Wiesz zawsze można się zastanawiać co można jeszcze zrobić, a niekiedy warto pokombinować, bo i może coś pomóc. wink.gif
ELAS
Kombinuję tylko... moja pani doktor kompletnie nie interesuje się moim obrzękiem, no bo przecież "mały". Trudno znaleźć gdzieś pomoc. Opanowałam go na ile mogłam (ślubny nauczył się masować) znam swoją rękę, więc wiem kiedy robi się niebezpiecznie - chodzi o różę - stosuje wtedy okłady z altacetu, pomagają. I tak sobie żyjemy:ja i mój obrzęk.

Maja048
Kasiu, ja właśnie miałam po raz pierwszy w Poradni Obrzęku robiony masaż z bandażowaniem tak jak opisałaś. Po 10 razach obrzęk bardzo się zmniejszył.Noszę nadal rękaw, a na ostatnim spotkaniu buziaczek powiedziała,że moja ręka jest szczuplejsza od ostatniego razu rolleyes.gif biggrin.gif . A na samym początku to ręka była twarda jak kamień i do dzisiaj pierwsze co sprawdzam ,czy obrzęk jest miękki. Pozdrawiam, acha wybieram się do kontroli, zobaczymy co doktórka powie...
Kasia 1983
Majeczko cieszę, się bardzo mam nadzieję, że uda się z tym drenażem i łapka będzie się systematycznie zmniejszać i nie będzie twarda.

Trzymam kciuki za wizytę i pamiętaj zdaj nam tu relacje.

Ja jutro jadę do szkoły to może dowiem się czegoś ciekawego, co będę mogła Wam przekazać.

Pozdrawiam

Elciu, fajnie, że masz takiego zdolnego męża, tylko pozazdrościć:))

Jak coś to znam z Łodzi kolegę, który jest po tym samym drenażu co ja, ale póki co niech mężulo będzie tym najlepszym masażystą.

Cierpliwości i masujcie dalej musi zrobić się łapka elastyczna:))
ELAS

Kasiu, mój ślubny wcale nie jest, aż taki zdolny i te jego masaże pozostawiają wiele do życzenia. Ma za to jedną OLBRZYMIĄ zaletę - jest pod ręką.
laugh.gif

Maja048
Nadrabiam zaległości.
Pani doktór jak zaczeła mierzyć rękę chyba w 10 -ciu miejscach i podawała wymiary pielęgniarce, to ja miałam twarz wystraszonego dziecka. Po chwili słyszę, no dobrze .Pytam się co i jak i usłyszałam,że ręka szczuplejsza. Chyba słychać było wypuszczane powietrze z moich płuc...Pielęgniarka podała nowy rękaw a doktórka,że jeszcze nie mam nakładać.Po chwili mówi,że obrzęk jest mniejszy i wyniki wskazują na noszenie rękawa małego z dłonią. Uśmiech na mojej twarzy zagościł od ucha do ucha. Bardzo ciężko wkładało się ten rękaw/nadal jest ciężko/ ale co za radość biggrin.gif laugh.gif Jedyny oper był za to ,że ostatni raz byłam w m-cu lutym a powinnam przyjechać po pół roku.
A teraz napiszę co robiłam. Pilnie codziennie nosiłam rękaw z wyjątkiem jakiś "wielkich" wyjść, upału i nieraz bez powodu. Kilka razy w miesiącu jeździłam na hydromasaż - w wannie automat, ręczny z węża i jaccuzi. Nie miałam często masażu bo masażystka była w górach na nartach , przewróciła się i nie mogła. Robiłam sama masaż jak już zauważyłam,że coś nie tak. Najbardziej puchła mi od nadgarstka i pod pachą. Taki masaż robiłam sobie ok.20 min. Za każdym razem pod prysznicem.Zawsze gdy mam taką możliwość, ręka jest oparta wyżej. Śpię z klinem,nieraz z ręką nad głową lub trochę na drugim boku huh.gif .Chodzę też do Klubu na gimnastykę - dwa razy w tygodniu /z małymi ?!?/ przerwami. Ćwiczenia z kijkiem i częściowo te co Wam podałam.Jak mi się przypomni to też je robię. Wszystkie prace domowe wykonuję w rękawie.Często zdarza się,że czuję jak mi puchnie... to wtedy masuję nawet w rękawie.Nic specjalnego nie jem, nie jestem abstynentką biggrin.gif Myślę ,że ten rękaw to zrobił. Bo jednak tak jak stwierdziła Beata-buziaczek, ręka jest szczuplejsza i to widać. Teraz gdy wychodzę i mam bluzkę z krótkim rękawem, lub jak pójdę na tańce... to rękaw zostawię w domu. Zresztą ja mam rękę lewą, a ona leży na ramieniu partnera. I jest dużo tańców żywych z wymachiwaniem rąk, toż to są nasze ćwiczenia biggrin.gif laugh.gif A więc dziewczyny - na tańce biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif
Bajdunia
Maju ten rękaw przypisuje lekarz?Czy kupuje sie go na swój koszt?Ile kosztuje?
Moją onk nie interesuje opuchlizna,muszę na własną "rękę" sama szukać pomocy.
Na masaże chodzę średnio 3 razy w roku po 10 masaży.Skierowanie mam od rodzinnej.
Ale często mam takie uczucie jakby coś parzyło od środka między łokciem a ramieniem.
Maja048
Rękaw kupuję w Poradni Obrzęku i to Pani doktór decyduje jaki/patrz mój wpis/. Płacę sama,a kosztuje ok.115,- zł.Teraz chodzę na masaż i dodatkowo krioterapie i laser na nadgarstek. Masaż robią 15 min i sama pilnuję hihihihihi aby robiły dobrze. Dzisiaj trochę znowu "przedobrzyłam " z pracami domowymi i teraz czuję ,że rękaw za mały... Ale wykorzystałam ,że mam zabiegi ,więc lepiej teraz wszystko porobię a nie po zakończeniu zabiegów. Pozdrawiam
Bajdunia
Dzięki Maju,jeszcze 1 pytanie-do pordni obrzęku potrzebne skierowanie?
Maja048
Kochana,nie pamiętam.Ale weź od rodzinnego lekarza, nie zawadzi. Pozdrawiam
Maja048
Nie wiem co to jest- mam obrzęk na dłoni i palcach ito dość duży.Nasila się pod wieczór. Jutro zrezygnuję z krioterapii- tak mi podpowiedziała masażystka. Nie wiem czy to od tego zabiegu, czy od "roboty" czy od ucisku nowego rękawa. Mam jeszcze 7 zabiegów i sprawdzę co i jak. Pozdrawiam
zuzanna
Maju mnie też puchnie od rękawa....
a krioterapii lekarz nie chciala mi zapisać twierdząc , ze nie wolno
- sama nie wiem co jest grane ??????
Kasia 1983
Witajcie po długim czasie!!

Teraz mam już cały drenaż skończony u Dr Janusza Doś, właśnie dostałam drugi certyfikat ukończenia kończyny dolnej biggrin.gif

Majka ta łapka może być po krio, ale nie musi, mogłaś ją po prostu przepracować. Podejrzewam, że od rękawa to nie, chociaż jak możesz to opisz ten rękawek, jaki jest długi od kąd do kąd sięga i jakiej firmy, a ja już Ci powiem co jest grane.

Trochę krótki jest ten Twój drenaż no i szkoda, bo jednak powinien trwać minimum 25- 30 min, ale wiadomo jak te nasze jednostki funkcjonują!! No i mam nadzieję, że Rehabila drenuje nie tylko rękę, ale i szyjkę i brzusio centralnie dla lepszego odpływu, tak mnie uczył Janusz i moje Panie są zadowolone i mamy efekty biggrin.gif

Teraz będę częściej tu zaglądać, więc można pisać, a ja postaram się coś podpowiedzieć. Aha jeżeli chodzi o te prądy i inne cuda fizykoterapeutyczne, to zaczęto obalać stereotyp sprzed około 50 lat wink.gif , że nie wolno, bo......!!

Pozdrawiam
zuzanna
Kasiu - ja mam taki wałek elektryczny do masażu /może wiesz jaki ?/
czy można nim masować rękę ?
pozdrawiam
Kasia 1983
Zuśka, wiem jaki wałek, ale wiesz co nie za bardzo.

Sam drenaż to delikatne uciski dłonią i palcami, czyli stymulacja, przesuwa się chłonkę do węzłów odprowadzających i zwalnia ucisk. Takie masażery mają jedną wibrację, a wszystkich tkanek nie masuję się jednakowo. Miejsca bardziej obrzęknięte drenuje się chwytami specjalnymi, a te mniej stosuje sie ruchy stymulujące chłonkę.
zuzanna
Kasiu co ty sądzisz o HIRUDOTERAPI - przystawianie pijawek ?
Kasia 1983
Zuzia słyszałam o tym, gdzieś w Warszawie robą, ale nie mam pojęcia jak to działa, jeżeli chcesz to mogę się wywiedzieć. Pozdrawiam
zuzanna
Kasiu ja rozważam rożne sposoby , bo ten obrzek jest tak upierdliwy , że mała glowa....
znałazłam w Gdyni też gdzieś przystawiaja , a z drugiej strony to myślę ze pijawki robią ukłucia ...
a nam nie wolno.....
w każdym bądz razie Kasiu dzięki za odpowiedzi , a jak bedziesz miała jakieś nowości to b.prosze daj cynk...
buśka

Maja048
Zuzanna, ja myślę ,że pomogły mi też hydromasaże. Wszystko raze "do kupy" i efekt... choć mały ... ale jest.Dziewczyny,które mnie widziały na I Sabacie mogą poświadczyć, że ręka była słoniowata...Pozdrawiam
ELAS

Zuzanna tylko systematyczna praca daje efekty przy obrzęku (masaże!, rękaw, gimnastyka). Mnie wystarcza drenaż. Moja koleżanka ma duuuży obrzęk, po roku różnych działań widać wyraźny efekt. Nosi kolejny rękaw ale już mniejszy rozmiar.
Pat
Czy któraś z Was stosuje rękaw uciskowy z materiału mobiderm http://www.thuasne.pl/products/show/99/
Na stronie nie ma dokładnych informacji, ale z tego materiału można zamówić rękaw na wymiar, który szyją we francji. Przybliżony koszt to ok. 260,-, realizacja ok. 2 tyg.
Materiał został opatentowany i podobno jest bardzo skuteczny w leczeniu obrzęku.
ma wielką zaletę, że można zakładać go na noc, w przeciwieństwie do zwykłych rękawów uciskowych.
Przedstawicielstwa w trójmieście niestety nie ma, ale najbliżej mamy w Elblągu.
Rozważam zamówienie takiego rękawa, bo w zwykłym (dziennym) nie jestem w stanie funkcjonować (cięko mi zmieniać pieluchę i myć dziecięcą pupę od kupy w gumowych rękawicach wink.gif cool.gif )
Dla mnie byłoby to świetne rozwiązanie, oczywiście jeżeli ta skuteczność jest prawdziwa. rolleyes.gif
Maja048
Witaj, jak znajdę swoje zdjęcie w rękawie to wkleję...Pozdrawiam
Pat
Maju a to zwykły rękaw , czy właśnie taki?
Maja048
Podaję wszystkim nazwę mojego rękawa : firma SIGVARIS Mały krótki rękaw z dłonią,cielisty.Przedst. BIOTAL Gliwice ul.Opolska 3tel.032- 2791278. Wklejam zdjęcia które znalazłam. Piszcie na gg odpowiem i dopowiem
Maja048
Jest to rękaw elastyczny
Maja048
CYTAT(Maja048 @ 17.03.2009, 21:33) *
Jest to rękaw elastyczny

tutaj widać górę rękawa, przypinam do ramiączka stanika
Pat
Moja Mamcia ma identyczny, tej samej firmy, niedawno odbierałam dla niej nowy, ale po bandażowaniach spadło jej kilka cm i teraz jest za luźny. smile.gif
jak znajdę kogoś kto ma mobiderm i jest zadowolony, to też ją na to namówię, co by te kilka cm za szybko jej nie wróciło.

A odbijając od tematu, piękna kobieta z Ciebie Majeczko biggrin.gif
Maja048
Dzięki...Kurde gdziekolwiek wklejam te zdjęcia to słyszę takie opinie... Przez chorobę wypiękniałam... a może nabrałam pewności siebie?!? ja na każdej wizycie mam mierzoną rękę i dopasowywany rękaw. Zobaczyłam na załączonym linku,że jest to bandaż...wiesz bałabym się sama bandażować nie wiedząc gdzie i jak docisnąć...Pisz jak coś znajdziesz.Buziaczki dla Ciebie i tych małych stópek...
zuzanna
Patrycja z tego co obejrzalam ten link to widze ze to jest bandaz
nadmuchane kwadraty i sie owija reke
przypomina mi to folie w koleczka do pakowania np.DVD , RTV itp
-napewno z innego materialu zrobione...
ja mam siostrzenice w FRrancji lekarza napisze do niej moze coś sie dowiem...
czy robia rekawy z tego itp.
Pat
Ja pisałam już wyżej, że to będzie rękaw uszyty na miarę, ale z takiej tkaniny z kosteczkami.

Nawiązałam kontakt z przedstawicielką firmy , na trójmiasto.
Mam dostać mailem tabele pomiarowe do wypełnienia i przyjedzie do mnie do domu to odebrać, ok. 2 tyg. czeka się na realizację.
W trójmiescie jeszcze nikt tego nie rozprowadza, bo jak przy każdej nowince medycznej najpierw będą organizować szkolenia i prezentacje na temat produktu, dopiero potem będą nawiązywać współpracę ze sklepami i przychodniami.
Mobiderm jest u nas dopiero od kilku mies. i zaczęli od południa Polski i Warszawy, dlatego Renata70 ma już taki rękawek i sobie go chwali, a na północy jeszcze tego nie znają...

Chyba się zdecyduję na ten wynalazek... rolleyes.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.