Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Renta a wypowiedzenie z pracy?
Forum Amazonki Net > Rak piersi > Rehabilitacja
Stron: 1, 2
gosik
Cześć dziewczyny! 8 miesięcy temu przyznali mi na komisji zasiłek rehabilitacyjny ( czas chemioterapii ) który mija mi 13 grudnia i nie wiem co dalej mam robić? Czy dostanę dalej na 4 miesiące zasiłek czy może rentę a może zdolność do pracy? Nie wiem co byłoby korzystniejsze dla mnie? W sumie moje leczenie już się skończyło, tylko dostaję Lucrin co 3 m-ce? dry.gif
Jola52
Jeśli czujesz się na siłach i jesteś przekonana,
że powrót do pracy nie wpłynie ujemnie na Twoje samopoczucie
i stan zdrowia -wróć do niej-zawsze więcej kaski.
Lekarz prowadzący z pewnością zapyta Cię
czy chcesz wrócić do pracy czy skorzystać z renty .
W moim przypadku tak było.Ja jednak wybrałam rentę
gdyż miałam juz dosyć swojej bardzo nerwowej pracy .
W perspektywie miałam mozliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę
co tez uczyniłam.
gosik
Chciałabym wrócić do pracy bo to siedzenie w domu mnie nie uleczy ale jak pomyślę że czeka mnie praca w hurtowni spożywczej i ciągła nerwówka i ten dojazd do pracy 30km w jedną stronę to mnie szlak trafia a nie wierzę w to że mój pracodawca zmieni dla mnie stanowisko pracy według mojego stopnia niepełnosprawności? dry.gif
ToJa
a nie chcesz spróbować zmienic miejsca pracy?
pracodawcy często poszukują osób ze stopniem niepełnosprawności
masz teraz czas, spróbuj obejrzeć ogłoszenia, może cos się trafi
amazonka46
ja starałam się o rehabilitacyjny a orzeczniczka powiedziała że się nie kwalifikuje bo mam całkowita niezdolność do pracy i dali mi rente na rok nie wiem co będzie dalej
KryśkaW1
biggrin.gif
Dobrze będzie bo jakbyś dostała rehabilitacyną to po roku furtka zamknięta i pełnosprawną
byś zostala.
gosik
A czy muszę po 8 miesiącach zasiłku rehabil. złożyć wniosek o następne 4 miesiące czy mam czekać na decyzję aż komisja mnie wezwie?Pomóżcie co robić w takiej sytuacji? dry.gif
Ajaka
Musisz złożyć wniosek.....najlepiej miesiąc przed końcem już przyznanego.....
gosik
Jutro jadę do swojego onka zeby mi wypisał zaświadczenie o moim stanie zdrowia i szybko do ZUS ale nie wiem czy nie odrzucą mojego wniosku bo mało czasu mam do 13.12 ( mija mi swiadczenie rehabilitacyjne 8 m-cy )? dry.gifA najgorsze jest to że 1.12 mój pracodawca powiedział mi " dowidzenia, ja dla Pani nie mam pracy " więc muszę robić wszystko żeby dostać ten 4 mięsięczny zasiłek i potem starać się o rentę dry.gif, ale jak ja mam to wykonać skoro dobrze się czuję oprócz tego, że troszkę rączka pobolewa ale chyba komisja na takie pobolewania rączki nie daje zasiłku ani renty? sleep.gif
ToJa
no cóż, będziesz musiała sobie jakoś poradzić:
na priv napisze Ci troszke rad

Jola52
CYTAT(gosik @ 2.12.2008, 19:12) *
ale jak ja mam to wykonać skoro dobrze się czuję oprócz tego, że troszkę rączka pobolewa ale chyba komisja na takie pobolewania rączki nie daje zasiłku ani renty? sleep.gif

Nie jest ważne ,że teraz dobrze się czujesz,ważne jest to ,co przeszłaś.
Jeśli decydujesz się na rentę to z pewnością ją dostaniesz tylko nie wiadomo na jak długo.
Gorzej jest ,gdy po chemioterapii wraca sie do pracy a za jakiś czas składa się wniosek o rentę.
Jola52
Gosiu powtórzylam to za moją lekarką onkolog.Też miałam dylemat .Po chemioterapii dobrze się czułam i chciałam wrócić do pracy.Od tego pomysłu odwiodła mnie własnie moja onkolog.Powiedziała,że mam przed soba jeszcze kurację nolwadeksem, nie wiadomo ,jak się będę czuła,czy nie bedzie ubocznych skutków .Poza tym powiedziała,że ZUS bez problemu przyznaje rentę bezpośrednio po chemii, natomiast po podjęciu pracy stwarzają problemy gdyż uważają ,ze czas nas leczy.Zależy też czy trafi się na ,,człowieka".Ja miałam takie szczęście,nie musiałam robic kwaśnej miny.Gdy zaczęłam narzekać Pani dr przerwała mi i powiedziała,że ona wie co przeszłam i jak się czuję,nawet mnie nie oglądala. Przyznala całkowitą niezdolność do pracy na 2 lata.Potem trafiłam na te samą lekarkę i dostalam również na 2 lata ale częściową niezdolnoś do pracy.W międzyczasie nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury i z niego skorzystałam .
Jola52
No własnie takimi kategoriami myślą niektórzy orzecznicy.
Po mastektomii jesteśmy zdrowe, węzly nam odrosną ,ręka się usprawni itd itp
gosik
Wszystko idzie w najlepszym kierunku bo dzisiaj złożyłam wniosek o dalsze świadczenie w ZUS co prawda pani urzędniczka była bardzo miła, wysłuchała mnie dlaczego tak długo zwlekałam ale udało się ją przekonać i już tylko zostało mi czekanie na decyzję kiedy mam stawić się na komisję. Wkurzył mnie dzisiaj mój onek ( wspomniałam również o rencie po zasiłku ) , powiedział, że przepisy odnośnie renty się tak zaostrzyły że nie mam szans na otrzymanie renty, tylko mam iść do pracy ale przecież ja się nie nadaję do pracy jeszcze tymbardziej ze jest to praca na magazynie po części i jest potrzebna sprawność obu rąk więc jestem po dzisiejszym dniu bojowa nastawiona i będę walczyć dry.gif Pozdrawiam Was dziewczyny biggrin.gif
Jola52
Nie poddawaj się.Obowiązkiem lekarza jest wystawienie Ci wniosku o przyznanie renty.
Na szczęście to nie prowadzący Cię onkolog decyduje o jej przyznaniu.
Popatrz jak różni są lekarze-mnie onkolog namawiała a Ciebie odwodzi.
Acha ,ja nie byłam na zasiłku rehabilitacyjnym tylko po wykorzystaniu
180 dni zwolnienia lekarskiego przeszłam na rentę może to ma jakieś znaczenie?
Kiedyś zasiłek rehabilitacyjny przyznawano,gdy było dobre rokowanie,
czyli całkowity powrót do zdrowia,nie wiem jak jest teraz.
Kiedyś -czyli 5 lat temu-moja onkolog nie wysłała mnie na zasiłek tylko na rentę.
Ciekawe co wiecie na ten temat?
gosik
Jola52 nadal tak jest jak mówisz a to wszystko zależy od tego z jakim wnioskiem chcesz na poczatku miec do czynienia.Moglam równiez skladac jako pierwszy na rente ale kaski bym miala mniej a na zasilku rehabilitacyjnym jest o wiele wiecej wiec sprobowalam od lepszej strony rolleyes.gif
roza3
moja renta akurat była duuuużo wyższa od zasiłku reh.,gdybym sie o niego ubiegała.....mimo ,że wynosiła przy całkowitej niezdolności 670 zł rolleyes.gif ............tylko sie leczyc i dochodzić do zdrowia rolleyes.gif
Jolu...w dalszym ciągu świadczenie reh. sie przyznaje, jeżeli chory rokuje całkowity powrót do zdrowia po okresie świadczenia reh. i powrót do danej pracy
..........zdarza sie ,że orzecznik na komisji sam proponuje rente a nie świadczenie, bo znając charakter schorzenia....i charakter pracy....wie ,że dana osoba nie będzie zdolna do tej pracy powrócić po okresie na jaki można dać świadczenie reh.....a jest to max.jeden rok.......rente mozna dac na dwa lata
Al_la
CYTAT(roza3 @ 3.12.2008, 22:03) *
..........zdarza sie ,że orzecznik na komisji sam proponuje rente a nie świadczenie, bo znając charakter schorzenia....i charakter pracy....wie ,że dana osoba nie będzie zdolna do tej pracy powrócić po okresie na jaki można dać świadczenie reh.....a jest to max.jeden rok.......rente mozna dac na dwa lata

Ja tak miałam. I orzecznik mi nawet nie zaproponował renty, tylko sam zadecydował...byłam zdziwiona i ucieszona biggrin.gif
Ajaka
A ja chciałam dostać zasiłek rehabilitacyjny ale orzecznik odmówił......powiedział że nie dam rady wykurować się przez ten czas i wysłał mnie na rentę.......dodatkowo powiedział ze to dla mnie lepiej bo na rencie mozna pracować a biorąc rehabilitacyjny nie.....
Jola52
Czyli wszystko sprowadza się do tego ,że jednak po wykorzystanym zasiłku powinno się wrócić do pracy,
dlatego onkolog Gosik stawia opór w wystawieniu wniosku o rentę .Czy dobrze myślę?
roza3
dobrze Jolu kombinujesz wink.gif biggrin.gif
elapysio
Witaj gosik.
Ja też pracowałam w hurtowni i mój onkolog bardzo mnie namawiał na rente , sugerując że praca jest za ciężka przy naszym leczeniu.Nie bardzo wyobrazałam sobie zycie bez pracy,ale się zgodziłam i już doskonale sobie wyobrażam.
Jestem już na rencie trzy lata i kilka dni temu dali mi na następne dwa. Idz na rente, odpoczniesz sobie, zrobisz spokojnie rekonstrukcje, a jak bedziesz się czuła na siłach spokojnie sobie dorobisz na jakies pół etatu. Chetnie pomogę i podpowiem w sprawach rentowych, jesli chcesz napisz na priw. Pozdrawiam cieplutko
gosik
Ale to szybko poszło. biggrin.gif Wyznaczyli mi termin na komisję 2 stycznia 2009, nawet nie zdążę dobrze odsapnąć po Swiętach i Sylwestrze!!! laugh.gif
Al_la
To nawet dobrze, że nie zdążysz odsapnąć. Pójdziesz zasapana po balu i od razu rentę dostaniesz biggrin.gif
gosik
Już jestem po komisji a renty nie dostałam tylko 4 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego laugh.gif
danuta maria
Na zwolnieniu lekarskim można przebywać pół roku ( 183 dni ?),
i co dalej? Co to jest świadczenie rehabilitacyjne?
Jestem emerytką zatrudnioną na parę godzin w szkole.
Na zwolnieniu lekarskim jestem od 21 pażdziernika ub.roku.
Oświećcie mnie dziewczyny.
hala1962
Witaj! Ja jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym - dostaje się je do maksymalnie 12 miesięcy na podratowanie zdrowia i jeśli ten okres rekowalescencji rokuje powrót do pracy. Pierwsze 3 miesiące to 90% wynagrodzenia, następne 75%. Niestety po trzech miesiącach nie podlega się już ochronie i można zostać zwolnionym - ale w tym wypadku uposażenie wypłaca ZUS (chyba???).
Ja chciałam wrócić do pracy ale nie tak zaraz po zwolnieniu, więc wystąpiłam o ten zasiłek, tym bardziej że na rentę nie miałam szans (informacja z ZUS w Szczecinie, nie wiem dlaczego, powiedzieli że ciężko dostać).
roza3
Danusiu, nie jestem pewna do końca jak jest w przypadku kiedy masz juz ustalone prawo do emerytury.........ale jeżeli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne to jest ono alternatywą dla renty
.............albo renta - bo nie rokujemy odzyskania zdolności do danej pracy......
....albo świadczenie rehabilitacyjne - czyli przedłużenie zwolnienia, bo jeszce sie nie nadajemy do pracy, ale chcemy wrócić....i po rehabilitacji będziemy zdolni wrócic do pracy , którą wykonujemy

....najlepiej zadzwoń do zus....poproś z informacją emerytalno-rentową...i zapytaj jak jest w Twoim przypadku......jeżeli możesz sie starać, to składasz wniosek, zaświadczenie od lekarza prowadzącego i dokumentacje z leczenia..............i czekasz na komisje
Ella
Poszukałam i znalazłam:

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego albo urlopu dla poratowania zdrowia.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=435

Więc nie masz co sobie głowy zawracać, Marylko...
danuta maria
Różyczko i Ellu, dziękuję za informację, pozdrawiam biggrin.gif
gosik
Witam Was dziewczyny młodsze i starsze laugh.gif 12 kwietnia kończy mi się świadcz. rehab. i chciałabym spróbować startować na rentę choć wiem że będzie ciężko ( onkolog zaleca pójście do pracy bo twierdzi że renta mi się nie należy ). Czy taki wniosek musi tylko wypełnić onkolog czy również może lekarz rodzinny i w jakim czasie trzeba by było złożyć te papiery i jakie do ZUS? Proszę Was o info.Dzięki.Gosia
gosik
Och jak mi smutno mellow.gif nie chcecie ze mną już gadać dry.gif
Grażyna 1955
CYTAT(gosik @ 4.03.2009, 12:20) *
Och jak mi smutno mellow.gif nie chcecie ze mną już gadać dry.gif

Witam cię Gosiu!. Miałam teraz ten sam kłopot i też nie wiedziałam co zrobić. Złożyłam wniosek o dalsze świadczenie do 12 miesięcy bo wykorzystałam dopiero 8 miesięcy, i teraz 11 marca mam komisję. Zobaczymy co dostanę, bo tak naprawdę to chyba chciałabym rentę a o tym niestety zdecyduje lekarz orzecznik ZUS. Zaświdczenia o stanie zdrowia wystawia przede wszystkim onkolog, ale możesz też wziąć od lekarza rodzinnego, bo przecież też leczymy się w przychodniach i mamy choroby współistniejące( przeziębienia ,serce, kręgosłup i inne). Im więcej tym lepiej.Powinnaś już te dokumenty złożyć, bo na powidomienie o komisji czeka się około miesiąca. Pozdrowienia smile.gif smile.gif
lulu
Mój wniosek wypełnił lekarz rodzinny. Na komisję wzięłam wszystko co miałam na temat choroby ale trafiłam na ta samą orzeczniczkę co Lusia. Odwołanie już wysłałam. Papiery złożyłam w połowie stycznia a 25 lutego była komisja.
luska
Gosiu papiery trzeba składać z miesięcznym wyprzedzeniem nie więcej .....dobrze by było żeby onkolog Ci wystawił takie zaświadczenie .....ale równie dobrze może zrobić rodzinna ....dobrze by było jakbyś miała jakieś inne współistniejące choroby ...które leczysz u innych specjalistów .....

Swoja drogą miałam lepsze zdanie o Twoim onkologu .......17 marca mam u niego wizytę zobaczymy co mi powie?
gonia 10
Cześć Gosiu ja trochę dzialałam na przekór i cały czas chciałam wracać do pracy(może dlatego że pracuję w biurze i miałam super szefa,ktory kazał mi sie wyleczyć a praca i tak na mnie poczeka) dry.gif
A ZUs robił co innego gdy moje leczenie przedłużyło się to skierowano mnie po zasiłek rehabilitacyjny Orzeczniczka przyznała mi go tylko na 6 miesięcy i cały czas mówiła że daje mi go warunkowo bo już wtedy powinna mi dać rentę I jeżeli moje leczenie jeszcze by sie przedłużyło to wtedy już skladam papiery tylko na rente bo i tak mi nie da zasiłku sad.gif
I wykrakała rolleyes.gif Po wielu perypetiach i dalszym leczeniu następna orzeczniczka spoglądająca na mnie spode łba i każąca odpowiadac tylko dokladnie na zadane pytania przyznała mi rente z calkowita niezdolnościa do pracy na 1,5 roku A ja oburzona że chcę pracowac otrzymałam odpowiedz ze moge
Więc wrócilam do pracy ale na mniejszy wymiar czasu i mam rente w listopadzie przedłużono mi ją na 2 lata i tylko zmieniono mi stopien z całkowitej na częściowej ,bo podstawowym argumentem orzeczniczki (następnej) na taka decyzje bylo to ze pracuję smile.gif

A wracając do Ciebie nie sluchaj onko staraj się o rente i wniosek może wypisac Tobie rodzinna (Mnie tak robi) Ty tylko dołączysz do tego wszystkie dokumenty z onkologi (mnie w rejestracji w CO z kserowali cała historię choroby) oraz inne badania dotyczące innych chorób na które sie leczysz
Trzymaj się cieplutko i walcz o swoje wub.gif
tysia757
Hej Gosik, no ja właśnie dziś miałam komisję i pani doktor przywaliła mi rentę z całowitą niezdolnością do pracy, płakałam, prosiłam a ona mi powiedziała ,że jestem za świeżo po leczeniu, a ja chcę do pracy. Powiedziala jednak ,że mogę też pójść do pracy, więc powiem szczerze ,że sama nie bardzo już wiem o co tu chodzi. Ciekawe czy lekarz z medycyny pracy podbije mi zaświadczenie jeżeli zobaczy tę całkowitą niezdolność sad.gif
gonia 10
powinien ale musisz mu udowodnić ze masz miejsce pracy dostosowane do twojej niesprawności Mnie na samym początku dał zgodę na 1 rok
gosik
Nie było mnie wczoraj i tu takie wpisy od Was. Dzięki bardzo.
Gorzej będzie z tymi chorobami współistniejącymi bo tylko leczę się na jaskrę ( to niewiele )...
A tej biurokracji odnośnie renty jest tyle że hej...
Lusiu...a dlaczego idziesz do mojego onka?
nie
kochane mnie kończy się świadczenie w kwietniu po roku a teraz może grozi mi operacja "dołu"mój ginekolog mi ją doradza ze względu na zmiany i gen brc1, może któraś wie czy mogę na zwolnienie iść z tego świadczenia na onkologię na poszpitalne po operacji "dołu"?
gosik
Ale ten czas pędzi...12 kwietnia koniec świadczenia rehabilitacyjnego a 15 kwietnia mam się stawić na komisję w sprawie renty...jestem bardzo ciekawa co mi orzekną wub.gif
gosik
No tak już wszystko wiem...byłam na komisji rentowej i orzekła mi łaskawa pani że jestem całkowicie niezdolna do pracy do grudnia 2009...no i to jest jednoznaczne z tym że właśnie dzisiaj dostałam trzymiesięczne wypowiedzenie a świadectwo pracy dostanę po zakończeniu tego wypowiedzenia....ale jak to się ma do renty którą mi orzekli od 14 kwietnia do 31.12 2009 skoro nie mam świadectwa pracy a muszę chyba go przedstawić w Zusie?
Ajaka
Nie musisz pokazywać tego świadectwa, jeśli masz wypracowane lata...........możesz też pobierać rentę i pracować....a właściwie to dlaczego cię zwolnili z tej pracy?.....
Emi
Gosik ja jestem na rencie 4 lata i cały czas pracuję, wszystkie sprawy związane z załatwieniem renty załatwili mi w pracy ja tylko podpisałam wniosek. Początkowo miałam całkowitą niezdolność przez dwa lata a kolejne dwa lata częściową . A teraz w maju czeka mnie kolejna komisja i jestem przekonana że zostanę całkowicie uzdrowiona.
Nie wiem dlaczego Ty dostałaś wypowiedzenie z pracy
ToJa
Gosik, cos jest nie tak z tym wypowiedzeniem....
tu masz telefon bezposredni do PIP do miłego pana od niepełnosprytnych, oopowiedz mu wszystko co i jak z Twoim orzeczeniem i praca i wypowiedzeniem, miej przy sobie dokumenty i daty od kiedy co i jak, on Ci wytłumaczy, czy czasami w pracy nie zrobili Cie w bambuko, jest to wprawdzie tel do poznanskiej inspekcji pracy, ale przepisy obowiazuja przeciez w całym kraju (0-61) 8533056 (p. Zygmunt Kala)
Al_la
Tak się dziwicie, bo macie "normalnych" pracodawców.
Ja miałam świadomość, że jeśli nie wrócę do pracy po 182 dnich L-4 to mogę dostać wypowiedzenie z pracy.
Zakład pracy nie musi wypowiadać, ale może.
Po L-4 zamiast świadczenia dostałam od razu rentę, więc natychmiast był telefon, że mam złożyć wypowiedzenie w związku z przejściem na rentę.
Niektórzy tak mają....niestety wacko.gif
gosik
Dziewczyny dostałam rentę z całkowitą niezdolnością do pracy więc nie mogę chyba pracować , na częściowej niezdolności pewnie mogłabym ale dla mnie to był szok a poza tym pracodawca zażądał ode mnie zaświadczenie o stanie zdrowia czy zdolna czy niezdolna do pracy bo inaczej nie mogłabym podjąć po długotrwałym leczeniu pracy jeśli nie mam od zakładowego lekarza czy mogę pracować na wykonywanym stanowisku... a tak mnie zapewniał wręcz wysyłał mnie na rentę że nie mam się niczym martwić że miejsce na mnie czeka a tu MANIPULACJA pracownikiem ale nie będę rozpaczać z tego powodu bo była to praca w hurtowni na magazynie więc nie potrzebny mu pracownik z jedną ręką bo kto będzie zap....ł a ja byłam tanią siła roboczą 2w1 przecież takie rzeczy to facet powinien robić ale za taką kasę nikt nie chciał pracować więc ja to mogłam robić i tu takie podziękowanie... sad.gif
Ela63
Gosiu super że dostałaś całkowitą niezdolność do pracy /nie piszesz na jaki okres czasu / teraz masz odpoczywać,rehabilitować się a wrócić do pracy zawsze zdążysz.Jeśli chodzi o zaświadczenie od lekarza medycyny pracy to każdy pracodawca po dłuższej absencji chorobowej pracownika /bez względu czy zajmujesz stanowisko pracownika fizycznego czy umysłowego/ jest zobowiązany wystawić Ci skierowanie na badanie do tegoż lekarza i na tym skierowaniu wypisać zakres Twoich obowiązków aby mógł ocenić czy możesz je wykonywać . Jeśli lekarz zadecyduje że nie to nie ma zmiłuj się /ja również nie dostałam zgody na podjęcie pracy a jestem na częściowej niezdolności/.Gosiu to nie pracodawca decyduje czy Ty wrócisz do pracy tylko i wyłacznie lekarz a uwierz mi że on wie co robi.Pozdrawiam
Al_la

CYTAT(Ela63 @ 17.04.2009, 12:28) *
Gosiu super że dostałaś całkowitą niezdolność do pracy /nie piszesz na jaki okres czasu /

CYTAT(gosik @ 16.04.2009, 22:32) *
No tak już wszystko wiem...byłam na komisji rentowej i orzekła mi łaskawa pani że jestem całkowicie niezdolna do pracy do grudnia 2009...

biggrin.gif

Też "po raku" byłam u lekarza "medycyny pracy", który orzekł, że jako "biurwa" mogę pracować rolleyes.gif
Gosiu na pracę w magazynie zgody byś raczej nie dostała.

joakil
Wtrącam swoje 3 grosze. Wczoraj byłam na komisji (składałam o świadczenie rehabilitacyjne) i w zamian za to dostałam całkowitą niezdolność do pracy..... i odmowe świadczenia. Żeby było ciekawiej zwolnienie skończyło mi się 15 marca! Jak się dowiedziałam, to z ZUSu przyślą mi decyzję o odmowie i mogę składać papiery o rętę (a kasy dalej nie ma). Rętę dostanę i nawet wyrównanie za okres, w którym nie płacili, ale co mi ztego jak teraz nie mam kasy. Z pracy dostałam propozycję, żeby się zwolnić na porozumienie, to jeszcze odprawę dostanę.... Już sama nie wiem co mam robić....
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.