Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Formalności w urzędach- zasiłek rehabilitacyjny, renta...
Forum Amazonki Net > Rak piersi > Rehabilitacja
swinkapepa
Kochane,

Jak pisaław w innym wątku, mama jest świeżo po mastektomii, aktualnie jest na zwolnieniu lekarskim. Zastanawiamy się jednak, co będzie dalej.
Wiem już, że powyżej 180 dni ciągłego zwolnienia jest ono zamieniane w zasiłek rehabilitacyjny. Czyli - czy dobrze rozumiem- jest to jakby pensja od pracodawcy w dotychczasowym wymiarze- ale wypłacana przez ZUS? Gdzie się trzeba i z jakim dokumentami zgłosić, żeby zostało przyznane te świadczenie?

I ile może trwać taki zasiłek? Czy wy wróciłyście do pracy po jego ukończeniu? Czy przechodzi się na rentę mając za podstawę orzeczenie o niepełnosprawności?

Przepraszam, jeśli powtarzam pytanie, ale w wątkach o stopniu niepełnosprawności nie znalazłam jasnych odpowiedzi, a potrzebuję czarno na białym, co dalej robić, gdzie się zgłosić, co załatwiać.

Dziękuję z góry za pomoc,

świnka pepa
ToJa
zasiłek rehabilitacyjny jest wypłacany przez ZUS
w zakładzie pracy mama powinna zgłosić, ze chce złożyc dokumenty na zasiłek rehabilitacyjny, dostanie stosowne wnioski, zakład pracy tez powinien wypełnic i wysłac do ZUS (kurcze nie pamiętam, a może ja go dostałam do lapki, ale w zakł.pr. beda wiedzieli),aha, no i oczywiście zaświadczenie od lekarza specjalisty, który opiekuje sie mamą, trzeba mu powiedzieć, że to do zasiłku rehabilitacyjnego, z tymi papierami nalezy udac sie do ZUS-u, najlepiej jak najwczesniej tzn. 30 dni przed zakończeniem zasiłku chorobowego. ZUS pisemnie powiadomi, kiedy bedzie komisja przyznajaca ten zasiłek (komisja jest jednoosobowa - lekarz orzecznik). Nalezy tam sie udac ze wszystkimi dokumentami z przebiegu choroby i leczenia. Ile może trwac zasiłek - nie wiem, ale to znajdziesz w necie. Ja dostałam na 3 miesiace, a po 1,5 miesiaca złożyłam wniosek o przerwanie zasiłku, bo chciałam juz wrócić do pracy.
Jesli mama chce iśc na rente, to musi jak najdłużej przebwac na tym zasiłku i cały czas gromadzic papierzyska, coby łaskawcy z Zusu przychylnie popatrzyli na to wszystko.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie ma nic wspólnego z renta z ZUS-u
buziaczki
justa1970
To ja chyba jestem ewenement:
złożyłam paierki na zasiłek rehabilitacyjny a pani na komisii podarla go,powiedziala,że niema takiej możliwości i przyznała od razu całkowitą niezdolnośc do pracy na dwa lata a z inwalidztwa 1 grupa z opiekunem.
poszalały babki==hi,hi
Al_la
Na zasiłku można być rok, ale najczęściej ZUS nie daje od razu roku.
Żeby dostać zasiłek, lekarz musi napisać, że pacjent ma dobre rokowania, a orzecznik jeszcze musi w to uwierzyć wink.gif
Niechętnie dają zasiłek, jeśli podejrzewają, że po jego skończeniu sprytny delikwent wystąpi o rentę.
Justa, my chyba te sprytne chciałyśmy być, bo ja tez poszłam po zasiłek, a wróciłam z rentą biggrin.gif
Ajaka
ja też jestem w tym klubie ....też chciałam zasiłek a dostałam rentę tak jak Justa tylko że krócej bo na rok.....

amazonka46
CYTAT(justa1970 @ 8.04.2009, 21:22) *
To ja chyba jestem ewenement:
złożyłam paierki na zasiłek rehabilitacyjny a pani na komisii podarla go,powiedziala,że niema takiej możliwości i przyznała od razu całkowitą niezdolnośc do pracy na dwa lata a z inwalidztwa 1 grupa z opiekunem.
poszalały babki==hi,hi

ja też składałam na rehabilitacyjny i też dostałam całkowitą niezdolność do pracy na rok a teraz z łaską przedłużyli na pół roku bo jestem zdrowa nie mam przerzutów ani wznowy a żę łapka już nie taka jak kiedyś ale ją mam gdybym nie miała którejś z kończyn to bym była niepełnosprawna tak powiedział orzecznik
joakil
Jestem w trakcie załatwiania zasiłku rehabilitacyjnego. Papiery złożyłam w lutym. 15 marca skończyło mi się płatne zwolnienie lekarskie a komisję mam wyznaczoną dopiero na 16 kwietnia. Nie wierzcie w te 30 dni jak chcecie mieć kasę na życie. Mnie się już kończą limity na kartach debetowych wacko.gif .
Oświadczenie od lekarza prowadzącego to też historia.... mój kazał mi czekać 3 tygodnie (druczek N9 musiałam dostarczyć mu sama) a i tak wypełniał mi radiolog bo onkolog zapomiał..... .
Zakład pracy nie wysyła dokumentów do zus tylko wypełnia i daje do łapki. W każdym razie ja tak miałam.
A swoją drogą ciekawe co ja dostanę. Zasiłek czy rentę? Jutro mam ostatnie naświetlanie a 28 kwietnia zaczynam rok z herceptyną. Czuję się dobrze, to może uznają, że mi się nic nie należy i każą wracać do pracy. A skoro przeżyłam już ten miesiąc bez kasy, to nie warto mi jej dawać wstecznie wink.gif
swinkapepa
Witam dziewczyny ponownie,'

mama miała wczoraj wizytę na komisji w ZUSie, szła z nastawieniem, że dostanie zasiłek rehabilitacyjny, bo chce wrócić do pracy (choć jej praca do łatwych nienależy bo trzeba też pracować fizycznie), zawsze pieniążki się przydadzą, do emerytury lat jeszcze wiele brakuje i generalnie czuje się na siłach za jakiś czas wrócić do pracy;

a tu co? oczywiście mama dostała całkowitą niezdolność do pracy na rok, czyli jak rozumiem, ma starać się teraz o rentę? (czy dostanie ją z automatu?) jakie są plusy i minusy bycia na rencie? mama chce pracować, ale teraz, gdy zakład pracy dowie się, że ma/będzie miała rentę to, czy dobrze rozumiem, ją zwolni?

czy można się odwołać od tej decyzji, czym to motywować? chęcią pracy? dobrym stanem zdrowia? (teraz na pewno nie ma mowy o dobrym stanie zdrowia; może za kilka miesięcy?) czy można dostać częściową niezdolność do pracy? czy to równa się orzeczeniu o niepełnosprawności w jakimś tam stopniu (nie znam się na tych skalach); czy to orzeczenie tego stopnia trzeba wystąpić? czy ten stopień jest przyznawany raz na całe życie?

gdzieś w innych wątkach przeczytałam, że można pracować mając rentę, ale jak pracować mając orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy? to chyba się wyklucza?

i jeszcze jedno, mama chce pracować, ale czy jej pracodawca ją przyjmie to tego niestety nie wiemy, może ją przyjmie i potem zwolni, może tak niestety być... i co w takiej sytuacji może lepsza jednak renta?

poradźcie Kochane, co w praktyce jest lepsze? jak to finansowo wygląda?

będę wdzięczna za wasze rady, na odwołanie mamy tylko 14 dni...
gosik
Witaj...
Ja też dostałam całkowitą niezdolność do pracy ale ta niezdolność jest przypisywana do stanowiska pracy więc pracodawca ma prawo zwolnić ( bez sumienia ) lub dostosować stanowisko pracy do schorzenia . Mój wybrał to pierwsze i teraz jestem na rencie...
Mama może na rencie sobie dorobić do 2280,00 . Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam...
kociak
A ja na rencie jestem juz 3 lata i caly czas pracuję......
I tez mam calkowitą niezdolność do pracy, tylko że praca jest umyslowa....
Warunkiem powrotu do pracy jest uzyskanie od lekarza medycyny pracy zaswiadczenia o zdolności do pracy na danym stanowisku.
Pytasz co jest lepsze finansowo - renta jest niestety niższa niż pensja ( przynajmniej tak jest w moim przypadku ), ale jak sie do niej dorobi to nie jest źle.
Zawsze jest to "pewny" grosz, może niewielki ale jednak jest.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.